Muranów – manifest człowieka socrealizmu! Spacer autorski!

Muranów współcześnie jest absolutnie niezwykłym osiedlem, gdzie splata się kultura życia z kulturą śmierci. Sama nazwa wskazuje już na włoskie konotacje, i przywołuje w pamięci nazwę włoskiej wyspy Murano!

Fot. NAC

Muranów zmieniał właścicieli, zmieniało się też jego otoczenie i charakter, kiedy to stał się na przełomie wieków największą dzielnicą żydowską w Europie.

Nas jednak interesować będzie Muranów powojenny, który wzorcowy manifestem socrealu, zbudowanym po II wojnie światowej i pozostającym wzorcem, na którym np. kopiowano Nową Hutę. Architektura Muranowa jest odzwierciedleniem kondycji artystów po wojnie, którzy swe klasyczne wykształcenie i wychowanie, próbowali wcielić w obcym im socrealizmie, który do końca nigdy nie był przez nich zdefiniowany! Warto zatem nauczyć się tej architektury, bo kryje ona w sobie historię sztuki i historię człowieka!

Kiedy? Dzisiaj o 17:00 – 19:00

Gdzie? Pod Kinem Muranów

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.