Najpopularniejszy zabieg plastyczny w Warszawie? Korekcja nosa

Nos stanowi jeden z najbardziej newralgicznych elementów ludzkiej twarzy. Stąd często jest przyczyną wielu kompleksów. Obecnie medycyna estetyczna dostarcza bezpiecznych i skutecznych narzędzi pozwalających na efektywną korektę nosa, w celu uzyskania pożądanego kształtu.

Fot. Pixabay

Wiele osób jest niezadowolonych z kształtu i wyglądu swojego nosa. Szczególnie tyczy się to kobiet, jednak z roku na rok liczba mężczyzn poddających się korekcie nosa rośnie. Nos zbudowany jest z kości i chrząstek pokrytych skórą. U niektórych osób zniekształcenia kości lub chrząstki (np. przegrody nosowej) są genetycznie dziedziczone jak np. garb na grzbiecie nosa, jego skrzywienie, nadmierne rozwinięcie koniuszka nosa, szeroki lub opadający nos inne zaś mogą być wynikiem mechanicznych uszkodzeń np. złamań itp. Nos jako istotny element twarzy, w swoim kształcie i wielkości nadaje jej określony charakter. Może on ją zarówno zdobić jak i szpecić. Dlatego zwłaszcza z tego drugiego powodu wiele osób decyduje się na korektę nosa poprzez zabieg chirurgiczny.

Rodzaje niedoskonałości nosa

Garb nosa – garb grzbietu nosa jest zbyt uwydatniony i skupia zbyt dużo uwagi, często maskując w ten sposób atrakcyjne rysy twarzy. 

Projekcja nosa – wysoki nos – projekcja jest to termin, określający jak daleko nos wynosi się powyżej poziomu twarzy. Zbyt duża projekcja nosa oznacza, że jest on zbyt wysoki.

Projekcja nosa – nos opadający – koniuszek nosa wyraźnie opada w kierunku ust, natomiast część kostna pozostaje bez zmian. Taka anomalia anatomiczna może wystąpić po urazach lub poprzednich zabiegach laryngologicznych, kiedy dochodzi do naruszenia bądź usunięcia części chrzęstnej przegrody.

Nos długi – wrażenie, długiego nosa mogą mieć osoby, u których kąt pomiędzy górną wargą a słupkiem nosa jest mniejszy niż 90o. Dodatkowo wrażenie to może potęgować ruchomość nosa, co z kolei zauważalne jest szczególnie podczas uśmiechu. 

Nos tzw. „perkaty” – koniuszek nosa formują dwie chrząstki skrzydłowe. Gdy chrząstki są te są zbyt szerokie lub kiedy pomiędzy nimi znajduje się zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej koniuszek nosa może przypominać kulkę lub piłkę.

Należy oczywiście pamiętać, że nos może mieć jednocześnie kilka niedoskonałości. Dlatego niezbędne jest aby przed podjęciem jakichkolwiek działań udać się na wizytę konsultacyjną celem dokładnej analizy jak korekcja ma przebiegać i jakich efektów końcowych można się spodziewamy.

Plastyka nosa

Wszelkie operacje plastyczne nosa profesjonalnie nazywane są rynoplastyką. Są to zabiegi wykonywane najczęściej z dwóch powodów:

estetycznego – w celu zmiany kształtu nosa tak, aby był on zgrabniejszy i bardziej proporcjonalny. Najczęściej korekta taka polega na usunięciu uwydatnionej kości nosowej, powodującej tzw. garb nosa, lub skróceniu koniuszka nosa. Można także wyregulować nieregularne odległości dziurek nosowych. Możliwe jest również powiększanie nosa poprzez przeszczepy chrząstki z ucha, żebra, albo przy użyciu materiałów syntetycznych. Tego typu plastykę nosa wykonuje się np. w klinikach zajmujących się chirurgią plastyczną. Cena takiej operacji w Polsce wynosi od 6 do 10 tys. zł.

medycznego – w celu rekonstrukcji struktury nosa, który został uszkodzony w wyniku urazu mechanicznego, chorób lub wad wrodzonych. Najczęściej wykonywanym w tym przypadku zabiegiem jest septoplastyka. Jest to zabieg laryngologiczny, wykonywany w celu wyprostowania przegrody nosowej. Drugim zabiegiem wykonywanym ze względów medycznych jest konchoplastyka. Jest to plastyka przerośniętych małżowin nosowych. W Polsce oba zabiegi wykonuje się na oddziałach otolaryngologii.

Operacja plastyczna nosa metodą zamkniętą:

Technika ta opiera się na wykonaniu nacięcia wewnątrz nosa, aby uzyskać dostęp do kości i chrząstki, które wspierają nos, dzięki czemu blizny pooperacyjne są praktycznie niewidoczne. Podczas operacji metodą zamkniętą można wykonać korektę: miękkich oraz twardych części nosa.

Operacja plastyczna nosa metodą otwartą:

Podczas tego typu operacji chirurg przeprowadza cięcie w kształcie litery „W” prostopadle do przegrody nosowej. Niestety po operacji może pozostać niewielka blizna.

Wtórna rynoplastyka:

Jest to nic innego jak po prostu ponowna operacja nosa. Może być ona przeprowadzona w sytuacji, gdy nos jest zdeformowany lub niewłaściwie ukrwione w wyniku komplikacji po wcześniejszym zabiegu korekty nosa.

Plastyka nosa może być przeprowadzona tylko w przypadku, gdy wzrost i rozwój nosa zostały zakończone, a jego kształt się ustabilizował. Najlepiej więc operację przeprowadzać u osób, które osiągnęły odpowiedni wiek w okresie dojrzewania (kobiety ok. 15, mężczyźni ok. 18 lat). Ponadto specjalista w tej dziedzinie, chirurg plastyczny, Dorota Żukowska zwraca uwagę na wizyty konsultacyjne, które są ważnym elementem zarówno przed jak i po zabiegu, w celu dobrania odpowiedniej metody, a także osiągnięcia maksymalnego efektu w pełni zgodnego z oczekiwaniami pacjenta.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]