Nie żyje żołnierz Armii Krajowej. Był Panem Młodym ze słynnego ślubu podczas Powstania Warszawskiego

Bolesław Biega (pseudonim Bill) odszedł w wieku 100 lat. Był bohaterem zdjęć uwieczniających najsłynniejszy ślubu Powstania Warszawskiego. Wraz z żoną Alicją przeżyli wspólnie 75 lat

Fot. Warszawa w Pigułce

„To był człowiek wyjątkowy. Do końca był taki, jak na powstańczych zdjęciach. Państwo Biegowie promienieli miłością, zainteresowaniem względem do siebie, byli czuli. Ze swadą mówili po polsku, pamiętali swoją ojczyznę.” mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Bolesław Biega był dowódcą kompanii w batalionie „Kiliński”, a jego żona, Alicja Treutler (pseudonim Lilly) również walczącą w powstaniu sanitariuszką. Jak można przeczytać na stronie fundacji „Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich”, 13 sierpnia 1944 roku odbył się ślub młodej pary. Ich małżeństwo przetrwało 75 lat, niestety Pani Alicja odeszła w roku 2019. Ślub brali z ręką na temblaku, a za obrączki służyły im kółka od firanki.

„Gdy ojciec dowiedział się o ślubie, uznał, że zwariowałem. Pytał, z czego będziemy żyć. A ja powiedziałem, że przecież jutro może w ogóle nie będziemy żyć…” – opowiadał Bolesław Biega.

Jak podkreślił Ołdakowski, w czasie walk powstańczych, Zespół Kroniki Powstania Warszawskiego kręcił filmy i dzięki temu ślub Pana Bolesława i Pani Alicji został uwieczniony na kliszy. Tym samym uczyniono z pary młodej jednych z najbardziej ikonicznych powstańców warszawskich. Dyrektor wyznał, że „ten ślub stał się ikoną czułości i miłości, która była wśród powstańców”.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]