Niecodzienne znalezisko w BUW! Ma ponad 500 lat

„Podczas opracowywania zbiorów BUW często natrafiamy na różne niespodziewane znaleziska ukryte między kartami.” – piszą pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Fot. BUW

„Ostatnio zdarzyło nam się znaleźć włos, i to nie byle jaki, bo najprawdopodobniej XVI-wieczny (został wszyty w grzbiet książki podczas jej oprawiania właśnie w tym okresie). Badania materiału DNA znalezionego w starych drukach i rękopisach nie są (jeszcze) prowadzone na szeroką skalę, jednak z pewnością mogłyby dostarczyć wielu ekscytujących informacji. Wystarczy wspomnieć, że dzięki zachowanemu w jednej z książek włosowi Mikołaja Kopernika udało się ostatecznie zidentyfikować szczątki wielkiego astronoma odnalezione w katedrze fromborskiej!
👉 Jeśli podczas wizyty w czytelni starych druków BUW znajdziecie między kartami książki jakąś „niespodziankę”, nie wahajcie się powiadomić o tym bibliotekarza 😉
📖 Na zdjęciu: Thomasinus de Ferraria: Sermones quadragesimales. Kolonia, 1474.
BUW, Gabinet Starych Druków, sygn. Sd.52.30 adl.” – czytamy we wpisie BUW.
Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.