Nowy program: 1500 zł dla rodziców. Będzie próg dochodowy

Inicjatywa „Aktywny Rodzic”, powszechnie znana jako „babciowe”, ma zostać uruchomiona jeszcze w bieżącym roku. Informacje potwierdziła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Aleksandra Gajewska. Okazuje się jednak, że będzie miała próg dochodowy.

Fot. Warszawa w Pigułce

Program „Aktywny Rodzic” ma na celu ułatwienie rodzicom powrót na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Świadczenie w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie będzie dostępne dla osób, które zdecydują się powrócić do pracy, a środki te będą mogły być przeznaczone na opłacenie opieki nad dzieckiem. Może to być żłobek, czy wynagrodzenie dla niani lub innego członka rodziny opiekującego się maluchem, jak np. babcia. Świadczenie będzie przysługiwać do momentu, gdy dziecko osiągnie trzeci rok życia.

Będzie próg dochodowy

Warto zwrócić uwagę na to, że program nie będzie dostępny dla wszystkich bez wyjątku. Jak dowiedziała się PAP, o wsparcie będą mogli ubiegać się tylko ci rodzice, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, przy czym ich wynagrodzenie nie może być niższe od płacy minimalnej. Dodatkowo, wprowadzony zostanie górny próg dochodowy, którego przekroczenie wyklucza możliwość skorzystania z programu.

Równolegle do wprowadzenia programu „Aktywny Rodzic”, rząd planuje powołanie Rady Polityki Rodzinnej i Demograficznej. Zadaniem tej rady będzie wypracowanie długoterminowych rozwiązań, które pomogą Polsce wyjść z demograficznego dołka. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na alarmujące dane dotyczące liczby urodzeń w Polsce, która w 2023 roku spadła do najniższego poziomu od zakończenia II wojny światowej, a przyrost naturalny wyniósł minus 137 tys.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]