Od 1 stycznia nowa opłata. 200 zł więcej co miesiąc [20.11.2023]

Prognozy dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w Polsce na 2024 rok mają istotne konsekwencje nie tylko dla analityków rynku pracy, ale również dla osób płacących składki. Prognozy dotyczące przeciętnego średniego wynagrodzenia mają wpływ na obciążenia finansowe. Podniesienie już o kilka złotych wiąże się też z podniesieniem składek. Co to dokładnie oznacza? Niektórzy będą płacili więcej i to co miesiąc.

Fot. Warszawa w Pigułce

Zwiększenie prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia o 30 zł przekłada się na znaczny wzrost składek ZUS, które muszą opłacać osoby samozatrudnione, czyli przedsiębiorcy. Różnica, wynosząca prawie 200 zł miesięcznie, stanowi istotne obciążenie, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców. Wzrost ten może mieć poważne konsekwencje dla tych, którzy już teraz borykają się z wyzwaniami finansowymi w dynamicznie zmieniającym się środowisku gospodarczym.

Będą zmiany

Dodatkowo, istotnym aspektem jest składka zdrowotna, która dla dużych firm może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chociaż opozycja zobowiązała się do zniesienia składki zdrowotnej zależnej od dochodu, nazywając ją „dodatkowym podatkiem”, na razie nie posiada władzy, by wprowadzić te zmiany, pozostawiając przedsiębiorców w oczekiwaniu.

Opozycja planuje też wprowadzić kilka istotnych zmian, choć nie wiadomo jeszcze czy wszystkie zapowiedzi zostaną wprowadzone. W umowie koalicyjnej na pewno zapisano zmianę systemu podatkowego, czyli na początek przejście na stare zasady: jasne 12 proc. podatku progresywnego i 19 proc. podatku liniowego i stałe, ryczałtowe składki ZUS. Nowy rząd proponuje tez wakacje od ZUS, czyli okres w którym mali przedsiębiorcy borykający się z problemami za ZUS w ogóle nie będą płacić, zwiększenie kwoty wolnej od podatku i zwolnienie osób, które zarabiają 6 tys. brutto z podatku dochodowego.

Nie wiadomo, co uda sie z tego wprowadzić. Należy czekać na kolejne posiedzenie Sejmu i przejęcie władzy przez obecną opozycję. Może wkrótce dowiemy się czegoś więcej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]