Odkryto nieznany film z oblężenia Warszawy z 1939 roku. Można go obejrzeć za darmo

W Galerii Kordegarda, na Krakowskim Przedmieściu 15/17, trwa właśnie wystawa „Małe Wielkie Historie”. Możemy na niej obejrzeć unikatowy film z 1939 roku na którym zarejestrowano sceny z oblężenia Warszawy z 1939 roku. Wstęp jest bezpłatny.

Wrzesień 1939 roku. Okolice Pałacu Staszica. Fot. Domena publiczna

Wrzesień 1939 roku. Okolice Pałacu Staszica. Fot. Domena publiczna

„Jedną z najcenniejszych pamiątek, związanych z tematem II wojny światowej, którą będzie można obejrzeć na ekspozycji jest unikalny film autorstwa Svena Grafströma – pracownika Ambasady Szwecji w Warszawie w latach 1938-39. Materiał zawiera ujęcia nakręcone podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku oraz zniszczenia miasta zarejestrowane na taśmie w listopadzie tego samego roku. Jest to jeden z nielicznych znanych materiałów filmowych, które nakręcono w oblężonej stolicy i które zachowały się do naszych czasów” – pisze Muzeum.

Do Muzeum Historii Polski trafiło łącznie ok. 2000 obiektów. Kolekcja MHP wzbogaciła się ponadto o ponad 100 cyfrowych kopii dokumentów i fotografii. Połowę darowizn stanowię książki, prasa oraz różnego rodzaju archiwalia i dokumenty: rękopisy, pisma urzędowe, dyplomy, legitymacje, broszury czy bilety.

Wystawa prezentowana od 11 do 16 listopada 2016 r. w warszawskiej Galerii Kordegarda jest podsumowaniem dotychczasowych efektów zbiórki pamiątek historycznych do tworzącej się wystawy stałej Muzeum Historii Polski.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c