Pakistańczyk próbował dostać się do Polski na podrobionym paszporcie. Wydrukował go na drukarce

Podczas kontroli legalności pobytu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali mężczyznę podającego za ob. Pakistanu posługującego się sfałszowanym hinduskim paszportem.

Fot. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

 

Funkcjonariusze SG ustalili, że strona personalizacyjna dokumentu zawierająca dane osobowe została podrobiona domowymi sposobami i wstawiona zamiast oryginalnej do paszportu podróżnego. Wprawne oko funkcjonariusza bez trudu wykryło, że została ona wydrukowana na drukarce atramentowej.

Ponadto w paszporcie zamieszczony był grecki tytuł pobytowy, który figurował w bazie SIS II jako podlegający zatrzymaniu. Mężczyzna posiadał też przy sobie bilet lotniczy na wylot z lotniska Chopina do Frankfurtu.

Podczas dalszych czynności zatrzymany cudzoziemiec przyznał, że paszport i grecki tytuł pobytowy nie należą do niego. Oświadczył też, że Polska jest dla niego tylko krajem tranzytowym, a ostatecznie planował dostać się do Hiszpanii. Cudzoziemiec oświadczył funkcjonariuszom, że okazane do kontroli dokumenty zakupił w Atenach za kilka tysięcy euro od nieznanego mu mężczyzny.

Komendant Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin wszczął z urzędu wobec cudzoziemca postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu, zostanie mu też przedstawiony zarzut z art. 270 § 1 kk. (kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentyczny używa).

Zatrzymanemu za popełnione przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeszcze dzisiaj zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie cudzoziemca w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.