Pałac Kultury i Nauki w barwach Unii Europejskiej

Potrzebujemy solidarności i współpracy, by jak najszybciej wyjść z kryzysu spowodowanego epidemią. Pokażmy sprzeciw wobec rządowego weta dla budżetu Unii i antyeuropejskiej retoryki: 9-11 grudnia wywieśmy flagi Polski i UE. Polska jest częścią europejskiej rodziny!” – pisze Rafał Trzaskowski

Pałac Kultury i Nauki od dziś do piątku świeci się w barwach Unii Europejskiej – na niebiesko. Budapeszt podświetlił słynną budapesztańską Statuę Wolności. To nasz wspólny sprzeciw wobec groźby weta unijnego budżetu. Groźby, którą wystosowały polski i węgierski rząd.
Politycy PiS-u straszą unijnych partnerów wetem, ale co w zasadzie chcą w ten sposób osiągnąć? Przecież to będzie miało – ba, już ma! – poważne konsekwencje. Nawet jeśli weta ostatecznie nie będzie, na co zdaje się, że może mieć coraz większą nadzieję.
PiS troszczy się jedynie o siebie. W związku z wewnątrzpartyjnymi przepychankami stawia na szali nowy budżet unijny, ryzykując jego opóźnieniem, ryzykując wypłatą tak potrzebnych środków unijnych dla Polski. Przez ewentualne l weto Polska nie będzie miała pieniędzy na odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym epidemią koronawirusa, walkę ze zmianami klimatycznymi czy rozwój i inwestycje. Rząd PiS-u jest o krok od doprowadzenia do sytuacji, w której inne kraje zorganizują się bez udziału Polski, a nasi obywatele, rolnicy, przedsiębiorcy i samorządy zostaną bez tak bardzo potrzebnej dziś pomocy.
Do tej pory wzmacnialiśmy pozycję Polski w strukturach europejskich, walczyliśmy o interes narodowy, o środki dla naszych rodaków, ale też byliśmy partnerem do rozmów i sami proponowaliśmy rozwiązania. A dziś? Marginalizacja rządu PiS w UE postępuje. Politycy PiS potrafią tylko krzyczeć. Już nikt się z nami nie liczy, ten rząd nie załatwił dla Polaków niczego. Zamiast zadbać o interesy narodowe, ważniejszy jest szantaż Ziobry, wewnętrzne rozgrywki, utrzymanie władzy.
Dlatego my – samorządy, mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, obywatele, Polacy mówimy jasno – nie ma zgody na weto. Nasze miejsce jest w Unii Europejskiej i potrzebujemy Unii Europejskiej. Dziś jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek w historii” – pisze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c