Park Praski przejdzie modernizację! Powstanie fontanna posadzkowa oraz wiele innych ciekawych atrakcji

Start modernizacji Parku Praskiego! – rozpoczynamy główne prace modernizacyjne w parku. Po inwentaryzacji drzewostanu, zamontowaniu nowych urządzeń na placu zabaw i wymianie ławek w parku – przechodzimy do zasadniczych prac budowlanych: przebudowy alejek parkowych oraz budowy fontanny posadzkowej z dyszami zamgławiającymi na „placu z Żyrafą”, a także wymiany pozostałych elementów małej architektury. Już w przyszłym roku Park Praski zarządzany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – będzie całkowicie odnowiony i dostępny dla wszystkich mieszkańców, wedle zróżnicowanych potrzeb względem wieku i stopnia sprawności.

Park Praski to wyjątkowe miejsce pod względem historycznym i przyrodniczym – jest jednym z najstarszych parków publicznych Warszawy, wpisany w 1990 roku do rejestru zabytków, pełen pięknych i wiekowych drzew. To właśnie od inwentaryzacji całego drzewostanu rozpoczęliśmy 3-letni projekt modernizacji parku. Kolejnym krokiem było opracowanie pełnej dokumentacji projektowej i uzgodnienia konserwatorskie. W 2020 roku doposażyliśmy plac zabaw w mini park linowy, a także wymieniliśmy wszystkie ławki parkowe, co było także realizacją pomysłów mieszkańców do budżetu obywatelskiego. W tym roku przeprowadzimy gruntowne prace budowlane.
PRZEBUDOWA ISTNIEJĄCYCH ALEI PARKOWYCH
Większość alejek parkowych zostanie wykonana z nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej (łącznie ok. 13 000 m2). Jednocześnie przestrzenie najintensywniej użytkowane, czyli chodnik wzdłuż al. Solidarności oraz plac przy muszli koncertowej, zostaną wykonane z płyt betonowych. Dla miłośników deskorolek czy hulajnóg aleja obwodowa pokryta będzie nawierzchnią asfaltową. Wokół placu zabaw oraz placu z „Żyrafą” pojawi się atrakcyjna opaska z drewna dębowego. Ważnym elementem projektu jest również likwidacja schodów w okolicy placu zabaw i zamiana ich w nawierzchnię pochyłą, co będzie ułatwieniem dla osób z ograniczoną mobilnością. Pozostałe schody na terenie parku od ul. Ratuszowej i Wybrzeża Helskiego zostaną wyremontowane i również dostosowane dla osób poruszających się na wózkach.
WYMIANA ELEMENTÓW MAŁEJ ARCHITEKTURY
W grudniu 2020 roku stare ławki w parku zastąpiliśmy Ławką Warszawską – 120 szt. z oparciem i 60 szt. z oparciem i podłokietnikiem. Teraz wymienione zostaną pozostałe elementy małej architektury – na terenie parku stanie 140 nowych koszy na śmieci, dodatkowo w czterech miejscach zostaną zamontowane zestawy stojaków rowerowych.
BUDOWA FONTANNY POSADZKOWEJ Z DYSZAMI ZAMGŁAWIAJĄCYMI ORAZ MAŁEGO PLACYKU
Nową atrakcją parku będą zamgławiacze na placu z „Żyrafą” wykonane z płyt granitowych, na których oprócz chłodzącej atrakcji pojawią się ryflowane gry terenowe dla dzieci. To również realizacja pomysłu mieszkańców z Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowo entuzjaści gry w szachy będą mogli korzystać z wyremontowanych stolików do gry. Jednocześnie zaś podwójna aleja od strony al. Solidarności zostanie zwieńczona małym placykiem, gdzie zostaną zamontowane wyjątkowe meble miejskie – specjalne donice z ławkami.
PARK PRASKI – DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO
Modernizacja Parku Praskiego ma także na celu ułatwienie korzystania z jego przestrzeni osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z małymi dziećmi. Przypomnijmy – w 2019 roku w ramach budżetu obywatelskiego plac zabaw dostosowaliśmy dla dzieci z niepełnosprawnością. Teraz – dzięki remontowi alejek, likwidacji barier architektonicznych w postaci schodów oraz stworzeniu 50 miejsc przy ławkach dla osób poruszających się na wózkach i rodziców z wózkami – park będzie pięknym terenem zieleni dostępnym dla wszystkich.
HARMONOGRAM PRAC
Prace zgodnie z harmonogramem będą realizowane do czerwca 2022 roku, jednak, jeśli pogoda i sytuacja pandemiczna na to pozwoli, to większość robót powinna zostać wykonana do końca 2021 roku.
PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA
W trakcie trwania prac modernizacyjnych Park Praski będzie udostępniony dla mieszkańców, jednak korzystanie z niektórych części parku będzie etapowo ograniczane na czas trwania prac budowlanych. Za utrudnienia przepraszamy. Prosimy jednocześnie o ostrożność i niezbliżanie się do terenu budowy.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c