Polska podzielona na strefy. Oto kryteria! Sprawdź w której możesz się znaleźć

Jak informowaliśmy już wcześniej Polska zostanie podzielona na strefy. Minister Adam Niedzielski przedstawił kryteria, jakie będą obowiązywały przy przydzielaniu obostrzeń.

Fot. Warszawa w Pigułce

Podobnie jak wcześniej, zastosowane będą trzy rodzaje stref: zielona, żółta i czerwona. Tym razem jednak poziom zakażenie będzie jedynym kryterium.

„Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze, ile będzie zakażeń, po drugie, jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach np. powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to jednak to zróżnicowanie jest o tyle duże wewnątrz województw, że ten poziom definiowania stref, uwzględniający wskaźnik wyszczepienia powinien zejść piętro niżej, a więc na poziom powiatowy” – tłumaczył minister Niedzielski.

Wstępne założenia mówią, że podniesiona zostanie liczba zakażonych dla każdej strefy. Dla strefy żółtej – z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej – z 12 do 24.

Drugie kryterium to wyszczepialność mieszkańców. Jeżeli ze względu na zakażenia dane terytorium znajdzie się w strefie czerwonej, a poziom szczepień będzie powyżej średniego poziomu, to obszar będzie strefą żółtą. Analogicznie dla strefy żółtej, jeżeli poziom szczepień będzie powyżej średniego poziomu krajowego, obszar ten będzie nadal strefą zieloną.

Biorąc pod uwagę, że Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław są w pierwszej 10 miast o najwyższej wyszczepialności, jest niemal pewne, że metropolie te nie znajdą się w czerwonej strefie


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c