Powstanie Warszawskie w Śródmieściu. Ostatni Spacer Powstańczy

To ostatni spacer z naszego cyklu spacerów po Powstaniu Warszawskim – pisze Daniel Echaust, licencjonowany przewodnik miejski, wnuk powstańca, twórca Portalu Warszawskiego.

Fot. Wikipedia

Śródmieście Północne stało się w czasie Powstania odrębną dzielnicą, połączoną ze Śródmieściem Południowym barykadą i rowem łącznikowym przebiegającym przez Aleje Jerozolimskie między domami 17 i 22.

Od zachodu granicę stanowiła ul. Towarowa, od wschodu Nowy Świat. Po upadku Starego Miasta linia obrony od północy przebiegała ulicami: Krochmalną, Grzybowską i Królewską. Po opanowaniu Prudentialu, Poczty Głównej, Pasty, Komendy Policji i Norwache powstańczy utrzymali dzielnicę do kapitulacji Powstania 2 października 1944 r.

W rejonie Śródmieścia Północnego nie było w zasadzie stacjonarnych szpitali. Powstała w tej sytuacji sieć szpitali polowych.
Szpital polowy w PKO usytuowany w kompleksie budynków pomiędzy ulicami Świętokrzyską, Jasną, Moniuszki i Marszałkowską stał się najlepiej wyposażonym i największym szpitalem w centralnej części Śródmieścia.

Miejsc strategicznych ważnych w Śródmieściu Południowym i Północnym było bardzo dużo, i pełniły one bardzo ważną funkcję.

Spotykamy się w najbliższą niedzielę pod Hotelem Novotel od strony ul. Marszałkowskiej, o godzinie 16.00. Cena za spacer 15 PLN, opłata pobierana będzie w trakcie spaceru.

Zapraszam serdecznie

Portal Warszawski


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.