Prezydent Warszawy: „Urzędnicy wprowadzili mnie w błąd, dlatego polecieli”

W programie „Fakty po Faktach” w TVN24, Hanna Gronkiewicz-Waltz obarcza odpowiedzialnością za reprywatyzację działki przy pl. Defilad Ministerstwo Finansów i swoich urzędników.

Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. Platforma Obywatelska

Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. Platforma Obywatelska

„Przede wszystkim nadal winne jest Ministerstwo Finansów, natomiast moi urzędnicy nie dołożyli należytej staranności, żeby (sprawdzić – red.) to, co ministerstwo zaniedbało” – mówiła w programie „Fakty po Faktach” w TVN24, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy – „Nie poszli do Ministerstwa Finansów i nie zażądali pełnej dokumentacji. Dlatego ich dyscyplinarnie zwolniłam (…) Uważam, że urzędnicy wprowadzili mnie w błąd, dlatego polecieli” – dodała.

Opisywany grunt w trakcie wojny wszedł w posiadanie Duńczyka co jest kluczowe dla rozpatrywania tego tematu ponieważ już za rządów PRL roszczenia obywateli państw zachodnich zostały spłacone za pośrednictwem odpowiednich umów międzynarodowych.

W 2010 r. miasto zgłosiło się do Ministerstwa Finansów z zapytaniem czy roszczenie do działki pod adresem „Chmielna 70” zostało już spłacone. W odpowiedzi Ministerstwo przyznało, że na chwilę obecną nie posiada takich dokumentów ale podjęło się odpowiednich kroków w postaci zbadania sprawy. W 2011 r. Ministerstwo wystosowało ponownie dokument do Ratusza w którym zostało zaznaczone, że z dużą dozą prawdopodobieństwa roszczenie o którym mowa należało do obywatela Danii w związku czym zostało już zaspokojone. Mimo to, Ratusz rok później zdecydował się na zwrot gruntu.

Przedstawiciele Ratusza utrzymują, że żaden list z Ministerstwa Finansów do nich nie dotarł. Ministerstwo Finansów informuje natomiast, że przed zwrotem działki nikt z przedstawicieli Ratusza nie wystosował do nich pytania na temat stanu śledztwa w tej sprawie. Finalnie Polska dwa razy mogła zapłacić za jeden i ten sam grunt a Warszawa mogła utracić nawet 160 mln zł.

Zdaniem stowarzyszenia kwestia „Chmielnej 70” może być wierzchołkiem góry lodowej i konieczne jest dogłębne zbadanie innych aspektów warszawskiej reprywatyzacji przez odpowiednie służby. Stowarzyszenia apeluje ponad to do Okręgowej Rady Adwokackiej o dymisję mecenasa Majewskiego który stał się beneficjentem opisywanego zwrotu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c