„Rząd stworzył projekt by uniknąć odpowiedzialności”. Ostry komentarz

Kontrowersyjny projekt pojawił się w środę. Internauci szybko wychwycili zapis i w sieci zawrzało. Wczoraj swoją opinię również wyraził dr. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Sejm RP. Fot. Katarzyna Czerwińska / Wikipedia

Chodzi o projekt złożony przez Prawo i Sprawiedliwość o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Poniżej tekst poprawki.

„Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”

Wczoraj na antenie TVN24 dr. Mikołaj Małecki wyraził swoje oburzenie w związku z planowaną zmianą ustawy. „To jest przepis na legalizację bezprawia, szczególnie bezprawia ze strony władzy politycznej. Przepis, który ma zalegalizować różnego rodzaju zachowania, które w intencji sprawcy miały przeciwdziałać COVID-owi” – powiedział.

„Przepis mówi wyłącznie o celu przeciwdziałania COVID-19, a nie, że działanie to musi efektywnie przeciwdziałać epidemii.”

Jeszcze większe kontrowersje wywołuje fakt, że przepis ten może być zastosowany również do czynności już popełnionych.

Czekamy na Wasze opinie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c