Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt. Co się zmieni?

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw zwierząt. Będą dużo surowsze przepisy. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Nowelizacja ustawy mocno podzieliła rząd. PiS był za zwiększeniem praw zwierząt, natomiast przeciw była koalicyjna Solidarna Polska i część Porozumienia). Jednym z nowych zasad będzie zakaz hodowli zwierząt na futra i zakaz uboju rytualnego, z pewnym i wyjątkami.  Dodatkowo postanowiono zająć się zwierzętami trzymanymi na uwięzi.

Po 30 dniach od momentu wejścia w życie ustawy zacznie między innymi obowiązywać zakaz trzymania psów na stałe na uwięzi. Nie będzie można również używać kolczatek. Jeśli zwierzę tymczasowo trzymane na uwięzi, jej długość musi wynieść minumum 6 metrów, a zwierzę musi mieć przestrzeń w postaci 12 metrów kwadratowych, a także długość przebywania w takiej sytuacji nie może być dłuższa niż 12 godzin na dobę. Dodatkowo raz na kwartał, w schroniskach zjawią się weterynarze, którzy sprawdzą warunki, w jakich trzymane są zwierzęta. Nowe przepisy mówią również o utworzeniu Rady ds. zwierząt.
Rząd zdecydował też, że będą ograniczenia w uboju rytualnym. Możliwy on będzie tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, a kwalifikacje osób uprawnionych do oboju ma określić rozporządzenie ministra rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Nie będzie też można hodować zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Ustawa będzie obowiązywać po upływie 12 miesięcy od wejścia w życie przepisów.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c