Straż miejska kontroluje śmieci. Są pierwsze wyniki

Strażnicy miejscy rozpoczęli kontrole gospodarki odpadami w warsztatach samochodowych. W blisko połowie skontrolowanych w ciągu 4 dni firm strażnicy miejscy stwierdzili nieprawidłowości.

Fot. Straż Miejska

Fot. Straż Miejska

W poniedziałek 9 maja br. strażnicy miejscy z Referatu ds. Kontroli Środowiska rozpoczęli kontrole w warsztatach samochodowych. Funkcjonariusze kontrolują czy ich właściciele stosują się do przepisów prawnych. Regulacje te zawarte są w Ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r, Ustawie z dn. 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz obowiązującym Regulaminie Utrzymania Czystości i Porządku na terenie m. st. Warszawy.

„W pierwszej kolejności kontrolowane są warsztaty samochodowe ponieważ z informacji jakie wpływają do straży miejskiej wynika, że to w nich najczęściej dochodzi do łamania obowiązujących przepisów” – wyjaśnił Krzysztof Kosiński, naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Strażnicy miejscy kontrolują czy właściciele warsztatów podpisali umowy z firmami zajmującymi się odbiorem i utylizacją odpadów. Powinni oni prowadzić Karty Ewidencji Odpadów i Karty Przekazania Odpadów, w których odnotowane są m. in. rodzaje i ilości odpadów, a także dane dotyczące firmy, która odebrała je do utylizacji.

Strażnicy miejscy przeprowadzili kontrole w 14 warsztatach samochodowych. W 6 z nich stwierdzono różne nieprawidłowości – poczynając od braku złożonej deklaracji na zbiórkę odpadów komunalnych, poprzez brak umowy na wywóz nieczystości płynnych, do nieprawidłowego składowania odpadów niebezpiecznych.
To nie jedyne aspekty kontroli.

„Mieszkańcy skarżyli się, że stosowane w warsztatach piece opalane zużytymi olejami samochodowymi zanieczyszczają powietrze. Informacje takie przekazali nam też członkowie Alertu Smogowego. Jak ustalili strażnicy miejscy w jednym z warsztatów znajdował się piec w którym można było spalać zużyte oleje” – wyjaśnił naczelnik Krzysztof Kosiński.

W wyniku przeprowadzonych w tym tygodniu kontroli strażnicy miejscy nałożyli 5 mandatów karnych i udzielili 1 pouczenia. Protokoły z przeprowadzonych kontroli zostały przekazane do Biura Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Urzędzie m. st. Warszawy.

„Wszyscy właściciele, w których warsztatach stwierdzono nieprawidłowości, zostali zobowiązani do ich naprawienia oraz do przestrzegania obowiązujących przepisów” – dodała Anna Krzeczkowska, Kierownik Referatu ds. Kontroli Środowiska.

We wszystkich warsztatach, w których stwierdzono nieprawidłowości, będą przeprowadzone ponowne kontrole.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c