Strażnicy rozwożą ciepłe posiłki dla bezdomnych

Stołeczni strażnicy miejscy rozpoczęli we wtorek rozwożenie ciepłych zup do miejsc, gdzie przebywają osoby bezdomne. Posiłki dostarczane przez funkcjonariuszy do szałasów, pustostanów, kanałów ciepłowniczych i opuszczonych altan to najczęściej jedyne ciepłe jedzenie, jakie w ciągu dnia spożywają ich mieszkańcy. W tym roku strażnicy kontrolują 127 miejsc, w których przebywa rotacyjnie ponad 400 osób.

Fot. Straż Miejska

Fot. Straż Miejska

Osoby bezdomne nie korzystające z noclegowni lub schronisk bardzo często nie spożywają ciepłych posiłków. Ich przygotowanie w miejscach, gdzie nocują nie jest łatwe i często wiąże się z ryzykiem pożaru. Dlatego bezdomni rezygnują z przygotowania ciepłych potraw. Dla wielu z nich dotarcie do jadłodajni stanowi spory problem. Dlatego z pomocą przychodzą im strażnicy miejscy.

Przed mrozami strażnicy co roku kontrolują miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. To najczęściej położone daleko od jadłodajni altany działkowe, pustostany, szałasy, kanały lub ziemianki. Funkcjonariusze sprawdzają ile osób aktualnie w tych miejscach przebywa. Gdy temperatura znacznie spada poniżej zera do tych właśnie miejsc strażnicy dowożą pobrane w jadłodajniach ciepłe posiłki.
– Bezdomni wiedzą o jakiej porze przyjeżdżamy, wyglądają nas i czekają. W wielu miejscach nie mają warunków by rozpalić ogień i coś sobie ugotować. Dlatego zupy, które rozwozimy są dla takich osób jedynymi ciepłymi posiłkami w ciągu dnia – mówi starszy inspektor Tomasz Modzelewski z VI Oddziału Terenowego, który we wtorek wraz ze strażnikiem Jarosławem Czatrowskim rozwoził ciepłe posiłki na Pradze Północ, Targówku i Białołęce. Funkcjonariusze pobrali do termosu zupę przygotowaną w jadłodajni Caritas przy ul. Lubelskiej. W trakcie dzisiejszej pracy obaj funkcjonariusze wydali bezdomnym 49 porcji ciepłego posiłku.

Strażnicy miejscy co roku pomagają bezdomnym także dostarczając im ciepłą odzież, koce, kołdry i śpiwory. Funkcjonariusze proponują także tym osobom przewiezienie do noclegowni lub schronisk i, jeśli nie spotkają się z odmową, odwożą je do tych miejsc.
Straż miejska apeluje do mieszkańców stolicy aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych przebywających na ulicach. Informację o nich należy przekazać pod numer 986.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.