Święta Rodzina szczuta psami i zatrzymana przez strażą graniczną. „Oni też byli uchodźcami”

W internecie i telewizji możemy oglądać spot, który ma zmienić sposób postrzegania uchodźców przez Polaków. Widać na nim Marię, Józefa oraz małego Jezusa, szczutych psami i strażą graniczną, wojskiem lub innymi służbami. Na ekranie pojawia się napis: „Oni tez byli uchodźcami. Pamiętaj o tym stawiając puste nakrycie na wigilijnym stole…”

„Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Refugee.pl, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Forum Migracyjne, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Fundacja Agora, które na co dzień zajmują się problematyką pomocy uchodźcom, zaangażowały się w realizację wspólnego projektu z Agencją K2, K2 Media i Task Force Consulting. Owocem współpracy jest rozpoczynająca się kampania społeczna, która ma na celu próbę zmiany negatywnego postrzegania uchodźców przez znaczną część polskiego społeczeństwa.” – czytamy na stronie agencji kreatywnej K2.

Na wstępie chcemy powiedzieć, że nie mamy nic przeciwko rzeczywistym uchodźcom (nie emigrantom ekonomicznym). Przeciwnie, bardzo im współczujemy, ale nie podoba nam się ten spot. Pierwszy powód jest taki, że stawia on służby takie, jak policja, straż graniczna czy wojsko w złym świetle, a to tylko te instytucje mogą nam zapewnić bezpieczeństwo. Po drugie wykorzystuje symbolikę chrześcijańską w wigilię, po trzecie wreszcie nie przypominamy sobie, żeby uchodźcy byli na naszej granicy traktowani kiedykolwiek w ten sposób. Podsumowując: naszym zdaniem spot stawia w bardzo złym świetle zarówno polskie służby, jak ich działania, żeruje na uczuciach religijnych i wykorzystuje oklepane hasło, które nieraz pojawiało się już w dyskusjach na temat uchodźców. Sytuacji sprzed 2 000 lat nie można porównywać do czasów obecnych.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na opinie!


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.