Szesc podpalen w cztery dni. Seryjny podpalacz ujety

Ilość podpaleń i pożarów, jakie mają miejsce w powiecie piaseczyńskim, była jedną z przesłanek zainicjowania przed kilkoma dniami przez Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie, specjalnych działań policji, nadleśnictwa i straży pożarnej w celu zapobieżenia tym zagrożeniom. Policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego po pościgu zatrzymali 33-latka podejrzewanego o podpalenia.

Fot. Policja

Fot. Policja

Skala podpaleń łąk i tzw. nieużytków w powiecie piaseczyńskim była na tyle duża, że przed kilkoma dniami z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji insp. Roberta Kokoszki, odbyła się debata społeczna poświęcona w całości właśnie zagrożeniom związanym z pożarami.

Efektem zawartych wówczas porozumień pomiędzy policją, strażą pożarną i leśnikami jest między innymi całodobowy monitoring miejsc szczególnie zagrożonych podpaleniami i prowadzenie wspólnych patroli.

Jednym z głównych zadań jest zatrzymanie osób popełniających to przestępstwo. I to właśnie dzięki skoordynowanym działaniom służby dyżurnej komendy w Piasecznie i policjantów z referatu patrolowo-interwencyjnego, już kilkanaście minut po otrzymaniu informacji o podpaleniu łąki w pobliżu miejscowości Siedliska, policjanci zauważyli i podjęli pościg za mężczyzną podejrzewanym o wzniecenie pożaru.

33-latek został zatrzymany i przewieziony do komendy w Piasecznie. Policjanci nie wykluczają, że mężczyzna ten może odpowiadać za inne podpalenia w tej okolicy. Z informacji od strażaków wynika, że tylko w ciągu ostatnich czterech dni w tej okolicy interweniowali już sześciokrotnie!

Pamiętajmy.

  • Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu, czy łąk stwarzając zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego.
  • Pożary lasów i łąk rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi oraz budynków sąsiadujących z tymi terenami. Ponadto pożary łąk i tzw. nieużytków powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego.
  • Aby uniknąć pożarów zwracamy się z apelem o przestrzegania podstawowych zasad:
  • W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
  • Wypalanie traw, łąk, pastwisk i innych nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych – także kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
  • Pożary spowodowane wypalaniem traw często przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Utrudniają oraz powodują zagrożenie na drogach, prowadząc do kolizji i wypadków.
  • Pożary nieużytków, z uwagi na charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę strażaków oraz ilość potrzebnego sprzętu do ugaszenia ognia. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu osób odpowiedzialnych za podpalenia, prosimy o natychmiastowy kontakt z policją.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c