Szpalery drzew, eleganckie żywopłoty lub kępy krzewów i kwiatów – zielona Świętokrzyska! [WIZUALIZACJE]

Szpalery drzew, eleganckie żywopłoty lub kępy krzewów i kwiatów – tak może zmienić się ulica Świętokrzyska. Rozpoczynamy konsultacje społeczne dotyczące zieleni ulicznej na tej reprezentacyjnej ulicy Śródmieścia.

sw-wariant-1-uciecie-1ok_1464939190

Fot. konsultacje.um.warszawa.pl

Nowe nasadzenia pojawią się na ul. Świętokrzyskiej (od ul. Kopernika do ronda ONZ) oraz na pl. Powstańców Warszawy. Te miejsca zmieniły się nie do poznania podczas budowy II linii metra – przestrzeń została uporządkowana, więcej miejsca przeznaczono dla pieszych i rowerzystów, pojawiła się mała architektura.

Teraz, dzięki realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego, na Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy przybędzie zieleni ulicznej. Aby jak najlepiej spełnić oczekiwania mieszkańców w stosunku do tak ważnej przestrzeni w centrum miasta, nasadzenia poprzedzamy konsultacjami społecznymi.

Konsultacje projektu składają się z kilku etapów i potrwają do końca czerwca. W tym czasie odbędzie się debata o zieleni przyulicznej, warsztaty projektowe nad koncepcjami zagospodarowania oraz konsultacje uliczne. W związku z tym, że zieleń zostanie nasadzona w gruncie, zaplanowaliśmy również warsztaty dotyczące sposobu wykorzystania donic dotychczas funkcjonujących w tym miejscu. Aby zachęcić do udziału w konsultacjach, 6 czerwca na ul. Świętokrzyskiej odbędzie się zielony happening.

Podstawą konsultacji są dwa warianty aranżacji zieleni, przygotowane przez zespół projektowy RS Architektura. Obie propozycje mają wspólne założenie, którym jest dosadzenie dużej liczby drzew na odcinku od ul. Kopernika do Ronda ONZ. Koncepcje różnią się aranżacją zieleni niskiej oraz małej infrastruktury.

Jeden wariant to rozwiązanie w stylistyce formalnej, z krzewami kształtowanymi w formie żywopłotów (PROJEKT – WARIANT 1). Drugi jest propozycją bardziej swobodną, z wykorzystaniem większej liczby gatunków kwitnących i roślin płożących (PROJEKT – WARIANT 2).

Projekt Placu Powstańców zakłada utworzenie mozaikowej łąki kwietnej.Pierwszy wariant zakłada niskie krzewy (PROJEKT – WARIANT 1), drugi zlokalizowanie drzew w dwóch szpalerach (PROJEKT – WARIANT 2), a trzeci drzew w grupach (PROJEKT – WARIANT 3).

Ostateczny kształt projektu będzie wynikiem rozmów z mieszkańcami oraz uzgodnień z gestorami sieci podziemnych. Nad całym procesem konsultacji społecznych czuwa Pracowania Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Jak wziąć udział?

Na debacie o zieleni w mieście połączonej z prezentacją koncepcji:

9 czerwca (czwartek) godz. 18.00 – 20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Na warsztatach projektowych:

17 czerwca (piątek), godz.18.00-21.00, Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25

23 czerwca (czwartek), godz. 17.00-20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Na warsztatach recyclingu donic:

13 czerwca, (poniedziałek) godz. 17.00-20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej – warsztaty projektowe dla studentów kierunków projektowych, obowiązują zapisy.

25 czerwca, (sobota), godz.13.00-16.00, pl. Powstańców Warszawy

Lub przesyłając swoje uwagi mailowo: [email protected]

konsultacje-swietokrzyska-02-a4_1464877021

Fot. ZDM

Szukajcie też namiotu konsultacyjnego na ulicy Świętokrzyskiej!

10 czerwca, pt. godz. 12.00-15.00

16 czerwca, czw. godz. 16.00-19.00

17 czerwca, pt. godz. 12.00-15.00

23 czerwca, czw. godz. 11.00-14.00

27 czerwca, pon. godz.11.00-14.00

Konsultacje trwają do 28 czerwca 2016 r.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c