Szyldy na Starym Mieście – ozdoba czy przeżytek?

Stołeczny Konserwator Zabytków zaprasza w piątek, 15 stycznia, o godz. 18.00 (Królikarnia, ul. Puławska 113a) na spotkanie poświęcone szyldom semaforowym Starego Miasta, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych warszawskiej Starówki.

2_43

fot. Urząd Miasta

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków opracowało poradnik pt.: „Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Dobre praktyki dla właścicieli i użytkowników”. Obok zasad rozmieszczenia i montażu nowych elementów reklamowych, publikacja zawiera część dotyczącą historii szyldów i katalog zabytkowych semaforów wraz z mapką.

Po serii spotkań z restauratorami i kupcami na Starym Mieście, popularyzujących kanon dobrych praktyk dla nowych szyldów, SKZ zaprasza warszawiaków do Królikarni. Podczas spotkania przybliżona zostanie historia powstawania szyldów staromiejskich i ich stylistyka oraz nawiązania do ówczesnej rzeźby. Gość specjalny, rzeźbiarka Maria Owczarczyk, autorka odrestaurowanej niedawno syrenki z szyldu dawnej księgarni „Dom Książki”, opowie o swoich doświadczeniach z realizacji projektów dla Starego Miasta.
Każdy z uczestników spotkania bezpłatnie otrzyma egzemplarz ww. publikacji.

Staromiejskie semafory, finezyjne dzieła metaloplastyki, zostały zaprojektowane w ramach spójnego programu aranżacji Starego Miasta. Przykuwają wzrok oryginalną formą i precyzją wykonania. Powstawały w trakcie odbudowy od lat 50. XX w. i nawiązują do form historycznych, a także odzwierciedlają nurty panujące w sztuce.

Szyldy są dziełami znakomitych projektantów: konserwatorów, architektów, budowniczych, plastyków i rzemieślników. Są one integralną częścią Starego Miasta wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i świadczą o historii miejsca.

Zapraszamy do odkrywania historycznych szyldów z katalogiem i mapką!

fot. Urząd Miasta

fot. Urząd Miasta


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.