Uchodźcy już w Polsce. Nie narzuciła ich Unia, przyjęliśmy ich sami

Wielu użytkowników wysyłało nam zdjęcia muzułmanów z pytaniem jak ma się wzrost liczby uchodźców do zapewnień ze strony MSWiA. W ciągu miesiąca na naszą skrzynkę otrzymaliśmy ponad 40 zdjęć z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Okazało się, że ministerstwo mówi prawdę: nie przyjęliśmy uchodźców relokowanych z innych krajów. Sami nadajemy cudzoziemcom status uchodźcy.

Biuro Prasowe MSWiA na nasze pytanie odnośnie uchodźców odpowiedziało, że żadnych uchodźców z innych krajów UE nie przyjęliśmy i odesłało nas do Urzędu ds. Cudzoziemców.

„Polska nie przyjęła do dnia dzisiejszego nikogo w ramach procedury relokacji, która była szeroko komentowana w mediach w ostatnim okresie. Polska nie przyjęła do dnia dzisiejszego nikogo w ramach procedury przesiedleń” – pisze nam Tomasz Cytrynowicz, Dyrektor Biura Szefa Urzędu – „Do Polski przyjeżdżają również studenci, którzy przebywają na podstawie wiz. Część z nich może pochodzić z państw muzułmańskich. Tych danych statystycznych jednak nie posiadamy. W sprawie wydanych przez polskich konsulów wiz należy zwrócić się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych”.

Ważny jest jednak załącznik. W arkuszach znajduje się zestawienie statystyczne mówiące o tym ilu cudzoziemców ma prawo pobytu w Polsce i na jakiej podstawie. Są to dane statystyczne z pierwszej połowy 2016 r. Wynika z nich jasno, że 13 Syryjczyków złożyło wnioski na pobyt stały i 13 ją otrzymało. Na pobyt czasowy zgodzono się natomiast w przypadku 125 osób na 158 wniosków. Podsumowując na terenie Polski przebywa obecnie 906 Syryjczyków: 155 na pobyt stały, 46 jako rezydenci, 347 na pobyt czasowy, 321 uchodźców, 32 z ochrony uzupełniającej, 1 na pobyt tolerowany i 4 na pobyt ze względów humanitarnych.

Należy oczywiście pamiętać, że część z tych osób było już na terytorium RP wcześniej. Nie jest jednak tak, że Polska jest krajem monokulturowym. Uchodźcy z Bliskiego Wschodu już tu są.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c