Ustawa antyprzemocowa wchodzi w życie. Zdecydowane działania

Od 30 listopada wchodzi w życie ustawa antyprzemocowa. Uchwalona w kwietniu, została przegłosowana niemal natychmiast. Uprawnienia do egzekwowania nakazów uchwały otrzymała nie tylko Policja ale również Żandarmeria Wojskowa. Co to oznacza?

Fot. Shutterstock

Od dzisiaj wchodzi w życie ustawa antyprzemocowa. Ofiary przemocy już nie będą musiały przebywać z oprawcą pod jednym dachem.

Do tej pory ofiary przemocy domowej mogły liczyć jedynie na interwencję policji, założenie niebieskiej karty ale sytuacja zbytnio się nie zmieniała bo wciąż musiały przebywać z oprawcą pod jednym dachem, chyba że uciekły z domu. Od dzisiaj ma się to zmienić.

Ustawa zakłada, że sprawca przemocy domowej po wydaniu odpowiedniego nakazu bezzwłocznie będzie musiał opuścić miejsce zamieszkania na minimum 14 dni z zakazem zbliżania się do miejsca jak i domowników. Uprawnienia do wydawania takiego nakazu otrzymała nie tylko Policja, ale również Żandarmeria Wojskowa.

Służby, które otrzymały uprawnienia wydawania nakazu, będą również kontrolować, czy sprawca przemocy stosuje się do niego.  Jeżeli nie, grozi mu kara pozbawienia wolności.

Jak informuje RMF FM, nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany bez względu na to czy sprawca ma gdzie się wyprowadzić czy też nie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c