UWAGA! Tornada kategorii F3. Wiatr 130 km/h i układy Bow echo! [MAPA]

Już jutro w  dzień a także w nocy z 30/31 dojdzie do bardzo gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Prognozowane jest tornado o kategorii F2/F3, porywy wiatru nawet 130+ km/h i niszczące układy Bow echo. Grad może osiągnąć od 5-6 cm. Przekażcie znajomym!

Fot. Pixabay

Bardzo groźny incydent burzowy w Polsce już jutrzejszej doby – Możliwy system bow echo!! +

Sytuacja synoptyczna nie uległa większym zmianom, w niedzielę w dalszym ciągu prognozuje się spływ mocno rozgrzanej masy powietrza zwrotnikowego nad cz. południową, południowo-wschodnią i cz. wschodnią część kraju. W godzinach kolejnych godzinach do kraju wkroczy pofalowany front polarny który dodatkowo wspomagany będzie ośrodkiem niskiego ciśnienia. W tych warunkach dojdzie do rozwoju burz w umiarkowanej energii potencjalnej na poziomie 1600-2000 J/Kg, wartości kinematyczne wspomagające rozwój burz będą szczególnie wysokie. Prognozuje się wystąpienie pionowego uskoku wiatru na poziomie 0-6 km 30-35 m/s, LLS 10-15 m/s, SRH (0-3 km) 450 m2/s2. Początkowo dojdzie do rozwoju groźnych superkomórek burzowych generujących opady gradu mogące sięgać nawet 6 cm! Dodatkowo występować mogą bardzo silne porywy wiatru (możliwe przypadki 100 km/h+) oraz intensywne opady deszczu. Dodatkowo występować będzie umiarkowany potencjał do rozwoju silnych trąb powietrznych które mogą osiągnąć siłę F2 (wiatr 181–253 km/h) lub nawet F3 (wiatr 254–332 km/h).
W późniejszym czasie bardzo korzystne warunki kinematyczne będą w błyskawicznym tempie organizować burze w jeden, większy układ. Obecnie wyliczenia modeli numerycznych zakładają wystąpienie mezoskalowego układu konwekcyjnego wygiętego w charakterystyczny kształt łuku – bow echo. W przypadku pojawienia się takowego układu, zagrożeniem będą przede wszystkim niszczące porywy wiatru sięgające nawet 120-130 km/h! Dodatkowo według jednego z modeli nie wyklucza się przypadków porywów o prędkości 130 km/h+! Potencjał jednakże do wystąpienia tak silnego wiatru jest ograniczony. Niemniej jednak tak silne porywy wiatru przyczynią się do powstania licznych szkód w drzewostanie czy zerwania dachów. Wiele odbiorców może pozostawać bez prądu. Tak silne burze mogą stwarzać realne ryzyko zagrożenia zdrowia bądź życia dlatego też jeżeli macie znajomych znajdujących się na obszarze zagrożonym, koniecznie ich ostrzeżcie! To może być szczególnie groźna sytuacja, a same burze mogą być najsilniejsze od 2017 roku” – informują Storm Chasers – Czerniejewo


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c