W Warszawie w wieku 90 lat, zmarł Czesław Kiszczak

Zmarł Czesław Kiszczak, generał broni PRL, szef Wojskowej Służby Wewnętrznej MON, szef Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poseł na sejm i wicepremier.

Czesław Kiszczak (pierwszy z lewej), na spotkaniu z Erichem Honeckerem. Fot. Bundesarchiv, Bild, Wikipedia

Czesław Kiszczak (pierwszy z lewej), na spotkaniu z Erichem Honeckerem. Fot. Bundesarchiv, Bild, Wikipedia

Czesław Kiszczak urodził się 19 października 1925 roku w Roczynach. Od 1945 roku był członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1972 roku został Szefem Zarządu II Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, a 6 lat póxniej Zastępcą Szefa Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego. Był bliskim współpracownikiem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, członkiem WRON i jednym z organizatorów stanu wojennego.

Był uznany za winnego członkowstwa w związku przestępczym o charakterze zbrojnym i wymierzył mu karę 4 lat pozbawienia wolności. Sąd zawiesił jednak karę ze względu na zły stan zdrowia oskarżonego i zmniejszył ją o połowę.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.