Warszawa zwalnia restauratorów z drugiej raty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorcy nie zapłacą w tym roku II raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Radni miasta przyjęli uchwałę w tej sprawie przedstawioną przez prezydenta.

Fot. Warszawa w Pigułce


Restauratorzy nie zapłacą 1/3 opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Zwolnieni z części opłaty będą przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych na miejscu. Restauratorzy, którzy już uiścili kwotę za cały rok, otrzymają zwrot 1/3 tej sumy. Nowy przepis nie będzie dotyczył punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepów). „To bardzo trudny czas dla branży gastronomicznej, wykorzystujemy wszystkie możliwe sposoby, by pomóc przedsiębiorcom. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom pomożemy przedsiębiorcom w utrzymaniu miejsc pracy i powrocie do normalnej działalności, kiedy skończy się już epidemia COVID-19.” – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podobne rozwiązania są wprowadzane w innych polskich miastach. Zezwala na to wprowadzona 26 stycznia br. nowelizacja ustawy „O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”. Zakaz prowadzenia działalności gastronomicznej obowiązywał w zeszłym roku między 14 marca a 18 maja i od 24 października do końca roku.

Stawki opłat za sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorcy składają pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim do końca stycznia. Opłatę mogą wnosić jednorazowo za cały rok lub w trzech równych ratach. Opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych uzależnione są od zawartości procentowej i wartości obrotu w skali całego roku. Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa wynosi 525 zł; jeśli wartość sprzedaży w roku poprzednim przekroczy 37 500 zł opłata wnoszona jest w wysokości 1,4 proc. od ogólnej wartości sprzedaży. Takie same stawki obowiązują za zezwolenie na sprzedaż alkoholu powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa). Opłata za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18 proc. zawartości alkoholu wynosi 2100 zł, a jeżeli wartość sprzedaż w roku poprzednim przekracza 77 000 zł, opłata wnoszona jest w wysokości 2,7 proc. ogólnej wartości sprzedaży.

Warszawa pomaga przedsiębiorcom

 – To kolejna forma pomocy jaką miasto zaoferowało  warszawskim przedsiębiorcom. Szczególnie ważna, bo gastronomia to jedna z branż najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa. Chcąc wspomóc przedsiębiorców w zeszłym roku wprowadziliśmy pakiet zawierający różnorodne formy wsparcia gospodarczego, między innymi  obniżki czynszu z tytułu najmu w miejskich  lokalach użytkowych, obniżki opłat za dzierżawę nieruchomości, bonifikatę za korzystanie z ogródków gastronomicznych czy odroczenia i ulgi w opłatach lokalnych i podatkowych. Uruchomiliśmy też doradcze programy wsparcia dla małych i średnich firm w czasie pandemii. Nieustannie działa nasz punkt informacyjny w Centrum Przedsiębiorczości Smolna, gdzie można uzyskać informacje na temat aktualnie realizowanych przez miasto działań pomocowych – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

W ramach pakietu #WarszawaWspiera można skorzystać m.in. z obniżki czynszów w miejskich lokalach. Otrzymało ją 3483 najemców na kwotę 39 861 300,37 zł (dane na koniec stycznia tego roku). Z kolei ulgi z tytułu najmu i dzierżawy wyniosły prawie 8 mln zł.  Pomoc otrzymali także najemcy ogródków gastronomicznych, do końca roku wpłynęło 58 wniosków o obniżenie czynszu dzierżawnego (obniżka wyniosła 447 317, 21 zł) i 338 wniosków o obniżenie opłaty związanej z handlem w pasie drogowym(kwota to  około 4,1 mln zł). Przedsiębiorcy korzystają też z oferty Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Działa tam punkt informacyjny na temat pomocy antykryzysowej, warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz rodzajach dofinansowania. Realizowane są także programy doradcze Academy_Smolna (w zeszłym roku 662 godz. i 361 uczestników), #Net_Smolna 2020 (wspierający MŚP i przedsiębiorstwa społeczne, w 13 spotkaniach wzięło udział 337 osób).  Z kolei w siódmej edycji programu Warsaw Booster skorzystało 20 start-upów, młodych firm technologicznych oraz twórców projektów biznesowych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c