Warszawiacy opowiedzieli, jak widzą stolicę przyszłości [WIDEO]

Od września w ramach akcji #Warszawa2030, miasto na wiele sposobów zbierało opinie warszawiaków o wizji stolicy w przyszłości. Zebrane głosy pomogą tworzyć strategię rozwoju miasta na 15 lat. Uczestniczący konkursów dla futurystów zdobyli nagrody za filmy, eseje oraz najciekawszą wizję Warszawy.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas i wzięli udział w konkursach oraz wypełnili ankiety. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że mieszkańcy coraz bardziej i chętniej włączają się w współtworzenie miasta. Gratulujemy zwycięzcom konkursów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

 

Od września w ramach akcji #Warszawa2030, miasto na wiele sposobów zbierało opinie warszawiaków o wizji stolicy w przyszłości. Zebrane głosy pomogą tworzyć strategię rozwoju miasta na 15 lat. Uczestniczący konkursów dla futurystów zdobyli nagrody za filmy, eseje oraz najciekawszą wizję Warszawy.

– Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas i wzięli udział w konkursach oraz wypełnili ankiety. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że mieszkańcy coraz bardziej i chętniej włączają się w współtworzenie miasta. Gratulujemy zwycięzcom konkursów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Minecraft
Mieszkańcy Warszawy brali udział w tworzeniu wizji rozwoju miasta. Zwolennicy niekonwencjonalnych rozwiązań mogli wykazać się swoją kreatywnością podczas budowania Warszawy 2030 w popularnej grze Minecraft. Jury nagrodziło 3 filmy. Pierwsze miejsce i 4000 zł otrzymał Piotr Wawrzynkiewicz, drugie miejsce i 2000 zł Hubert Kosiacki, trzecie miejsce i 1000 zł Tiresh. Jak powiedziała jedna z jurorek konkursu Małgorzata Mierzejewska z Redakcji TVP ABC i Projektów Edukacyjnych TVP: „Poziom prac był bardzo zróżnicowany, były projekty, które skupiały się na jednym punkcie Warszawy, ale również takie, które były całościową koncepcją, widać w nich było szersze przemyślenia. Świetnie, że miasto Warszawa wpadło na pomysł, aby angażować mieszkańców w budowę strategii rozwoju stolicy wykorzystując przy tym nowe technologie i popularną grę. To fantastyczne, że młodzież wykorzystuje swoje umiejętności nie tylko do grania, ale może pokazać, że ma wyobraźnię, myśli perspektywicznie, i że kocha swoje miasto.”

Futurestory
W tworzenie wizji zaangażowali się również entuzjaści pisania. Na platformie Otwarta Warszawa można było dołączyć do tworzenia warszawskiego Futurestory – opowiadania w odcinkach. W konsekwencji powstała historia składająca się z dziesięciu mikro opowiadań osadzona w futurystycznej przestrzeni, gdzie nowoczesny człowiek funkcjonuje dzięki nowym technologiom.

Konkurs literacki
Uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczyli w konkursie literackim. W mini esejach młodych twórców pojawiło się wiele niekonwencjonalnych pomysłów m.in.: latające samochody, odrzutowce, a nawet pegazy. Najlepsze z opowiadań wyróżniono, a w ich wyborze uczestniczyła jako jurorka m.in. znana i ceniona pisarka Sylwia Chutnik. – Niektóre prace zaskoczyły mnie literackim ujęciem i fantazją. We wszystkich można było odczytać duże zainteresowanie Warszawą i znajomość miasta – skomentowała pisarka.

Mini serial dokumentalny
Na kanale YouTube Otwartej Warszawy, cyklicznie dodawano wypowiedzi warszawiaków pytanych o architekturę, krajobraz, transport, ekologię i społeczeństwo w 2030 roku. Tak powstał mini serial dokumentalny o Warszawie przyszłości, w opinii przechodniów. Łącznie zebrano około 3400 wypowiedzi. Wszystkie są dokładnie analizowane przez ekspertów współpracujących z Biurem Funduszy Europejskim Urzędu m.st. Warszawy, które nadzoruje proces tworzenia strategii. Wszystkie przyczynią się do stworzenia strategii rozwoju miasta na najbliższe 15 lat

Wyniki ankiety Warszawa 2030 wypełnianej przez Internet i w sposób tradycyjny poznamy już w grudniu.

W załączeniu nagrodzone prace w konkursie literackim, Futurestory można przeczytać na http://otwartawarszawa.pl/warszawa2030/futurestory/, a poniżej wyniki konkursu Minecraft:

1. miejsce 4000 zł – Piotr Wawrzynkiewicz

2. miejsce 2000 zł – Hubert Kosiacki

3. miejsce 1000 zł – Tiresh


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c