Ważne deklaracje Obamy i Dudy. Tak wyglądał wyjazd Prezydenta USA spod Marriottu [WIDEO]

Zakończyła rozmowa prezydentów Polski i USA. Dotyczyła ona stosunków bilateralnych, sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego i inwestycji.

Po godzinie 13:00 kolumna z Prezydentem Obamą wyruszyła z warszawskiego hotelu Marriott na Stadion Narodowy, gdzie na prezydenta Stanów Zjednoczonych czekał prezydent Polski Andrzej Duda. Wideo z przejazdu prezydenckiej kolumny przysłał nam nasz czytelnik Łukasz Rytel

Kolejny film dostaliśmy od Pana Szymona:

Na konferencji Andrzej Duda złożył kondolencje po  tragedii w Dallas. Poruszano wszystkie obecnie ważne kwestie. Na temat Brexitu.

Prezydent Obama wskazał, że Wielka Brytania zachowa swoja sile. Duda powiedział, ze Polacy lubią Amerykę i Amerykanów i cieszymy się z obecności prezydenta USA w Warszawie.

Barrack Obama podkreślił, że jest to jego 3 wizyta w naszym, kraju. Szczególnie pamięta obchody 25-lecia polskiej wolności na Starym Mieście w Warszawie. Prezydent USA powiedział, że fakt, że szczyt odbywa się w Warszawie wskazuje na polskie przywództwo. Podziękował też za zaangażowanie w Afganistanie i wysłanie F16 do wspierania walki z Państwem Islamskim.

Padły przełomowe deklaracje: pociski przechwytujące z Iranu będą rozmieszczone w Polsce. Prezydent Obama podkreślił ponadto, że zobowiązanie USA dla zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce i artykuł 5 jest aktualne i  że mamy obowiązek bronić się nawzajem. W Polsce jest stała obecność polskich żołnierzy, a będzie ona jeszcze większa. Głowa państwa amerykańskiego ogłosiła też dalsze kroki zwiększenia obronności NATO we wschodniej i południowej Europie. USA umieszcza tu batalion około 1000 żołnierzy na zasadzie rotacyjnej, którzy będą służyć ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Kwatera główna wojsk pancernych USA będzie umiejscowiona w Polsce. Amerykanie wyślą nad Wisłę nie tylko swoich żołnierzy, ale także sprzęt.

Prezydent Obama podziękował Polsce za wspieranie Ukrainy. USA i Polska ustaliły, ze sankcje wobec Rosji musza być utrzymane. Bezpieczeństwo energetyczne Polski również było tematem rozmów prezydentów. Zapewnić je ma skroplony gaz ziemny, czyli dywersyfikacja źródeł energii w Polsce.

Prezydent USA Pogratulował Polsce z powodu 225 rocznicy uchwalenia konstytucji, pierwszej w Europie, ale jednocześnie wyraził obawy związane z obecnym kryzysem wokół trybunału. Wyraził  też swoje uznanie na temat organizacji szczytu i nadzieję, że będzie on przełomowy.

Oto wystąpienie prezydentów:


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c