We wrześniu możliwe zderzenie z asteroidą? Skutki mogłyby być katastrofalne

Asteroida 2006 QV89 uważana jest zarówno przez ESA, jak i NASA, za potencjalnie niebezpieczny obiekt. Najnowsze badania donoszą, że zderzenie z Ziemią jest niezwykle mało realne, ale nawet jeżeli do niego dojdzie, najprawdopodobniej nie będzie to jeszcze oznaczało końca świata.

Fot. Shutterstock

Niektóre media informują już o końcu świata, ale oczywiście są to informacje przesadzone.

Po pierwsze ESA ocenia prawdopodobieństwo zderzenia jak 1 do około 7200. Trajektorie są jednak tak odmienne, że zderzenie z planetoidą jest niezwykle mało prawdopodobne.

Po drugie, QV89 jest wielkości boiska piłkarskiego. Chociaż uderzenie na teren zaludniony lub ocean byłoby katastrofalne w skutkach z powodu fali uderzeniowej i tsunami, nie oznaczałoby jeszcze końca życia na naszej planecie. Przypomnijmy, że wymarcie dinozaurów spowodował obiekt kosmiczny o średnicy 10 km. QV89 ma zaś średnicę 40 metrów.

Dużo bardziej prawdopodobne jest zderzenie z asteroidą Bennu w 2135 roku, którego prawdopodobieństwo wynosi, jak 1 do 2700, a siła uderzenia byłaby równa z eksplozją trzech miliardów ton materiałów wybuchowych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.