Wraca popularne oszustwo! Policja przypomina, na co zwrócić uwagę

Jedną z najpopularniejszych metod cyberprzestępców jest tzw. „oszustwo na Blika”. Policjanci ostrzegają przed takimi atakami i wyjaśniają, jak nie dać się oszukać

Fot. Pixabay

Funkcjonariusze policji z miejscowości Wschowa w województwie lubuskim poinformowali o dwóch zdarzeniach dotyczących oszustwa „na kod BLIK”. Takie działania cyberprzestępców mają oczywiście w celu wyłudzenie pieniędzy od swoich potencjalnych ofiar. Warto zaznaczyć, że ta metoda może mieć wiele wariantów. Również w tym przypadku oba zdarzenia odbyły się według różnych scenariuszy. W pierwszym przypadku oszust podszywał się pod znajomego ofiary.

Uzyskał on dostęp do konta w jednym z serwisów społecznościowych  i kontaktował się ze znajomymi ofiary. W ten sposób udało mu się wyłudzić od dwóch osób 2400 złotych. Z kolei w drugiej sytuacji jeden z internautów chciał zakupić zegarek i został namówiony do uiszczenia opłaty za pośrednictwem szybkiego kodu. Oszust pieniądze otrzymał, lecz zegarka nie wysłał. Policja przypomina, że płatność za pomocą kodu nie może zostać wstrzymana ani cofnięta (oszuści od razu wpisują podany kod w bankomacie i podejmują przelaną gotówkę).

Zabezpieczenie w tej sytuacji stanowi konieczność potwierdzenia transakcji przez właściciela konta, ale ten taką transakcję zatwierdza, nie będąc świadomym, że właśnie jest okradany. W takich sytuacjach należy dokładnie weryfikować tożsamość osoby, która prosi nas o środki finansowe. Najłatwiej jest to zrobić przez rozmowę telefoniczną (oszust nie odbierze połączenia). Warto również korzystać z dwuskładnikowego uwierzytelnienia, gdyż przestępcy, nawet znając nasze hasło, nie będą w stanie przejąć konta w serwisie społecznościowym.

Źródło: dobreprogramy.pl

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl