Wymiana krzyży na Wojskowych Powązkach. „To dewastacja, a nazywają to remontem!”

We wrześniu tego roku Wojewoda Mazowiecki podjął decyzję o remoncie na Wojskowych Powązkach. Krzyże Bohaterów, z których niektóre stały tam od czasów przedwojennych mają zostać zastąpione nowymi, granitowymi pomnikami. Prace już się rozpoczęły i połowę nagrobków zostało wymienionych.

Powązki Wojskowe. Na pierwszym palnie nowy, granitowy krzyż. W tle stare. Fot. Piotr Weldon

Powązki Wojskowe. Na pierwszym palnie nowy, granitowy krzyż. W tle stare. Fot. Piotr Weldon

Warszawiacy są przeciwni zmianom. Czytamy to zarówno na forach internetowych i słyszymy na cmentarzach. Ludzie mówią wprost o dewastacji. Niestety w pracach uczestniczy także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która wyasygnowała aż połowę kwoty na remont.

Pierwsza modernizacja cmentarza odbyła się w latach dwudziestych. Powieszono tabliczki herbowe i półhełmki, które potem zerwały władze komunistyczne. Po wojnie stały gołe krzyże i dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych zostały odtworzone. Cmentarz modernizowano potem w latach 1966-69, wtedy powstały krawężniki dookoła krzyży. Same krzyże są jednak duże starsze.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.