Zaskakująca decyzja łódzkiego sądu, która wpłynie też na wyroki w stolicy

Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, który uniewinnił 20-letnią kobietę oskarżoną o zabójstwo w afekcie 32-letniego mężczyzny – poinformował PAP.

Fot. Krzysztof Wojciewski /  nawokandzie.ms.gov.pl

Fot. Krzysztof Wojciewski / nawokandzie.ms.gov.pl

Do zdarzenia doszło w nocy z 27 na 28 marca 2014 roku. 18-letnia Alicja K. spożywała alkohol z zabitym. Potem oboje położyli się spać. W czasie snu 32-latek próbował odbyć z nią stosunek seksualny. Oskarżona odmówiła, co skutkowało próbą gwałtu. Przerażona 18-latka wyrwała się i chciała uciec z domu, jednak 32-latek jej na to nie pozwalał. W pewnym momencie chwyciła nóż, który leżał na kuchennym stole i kilkakrotnie uderzyła nim napastnika. Mężczyzna zmarł.

Prokuratura na podstawie opinii biegłych, a także dokonanych ustaleń, uznała, że kobieta działała pod wpływem silnego wzburzenia, usprawiedliwionego agresywnym zachowaniem pokrzywdzonego. Zdaniem śledczych, w tym przypadku nie można było jednak uznać, że przekroczyła granice obrony koniecznej.

Pojawia się pytanie: jakie ma to znaczenie dla Warszawy? Wyroki Sądu Najwyższego i Sądu Apelacyjnego nie stanowią podstawy prawnej. Jednak w praktyce sądy wydając orzeczenia biorą pod uwagę inne wyroki, jako wskazówki do interpretacji przepisów. Oskarżeni w podobnych sprawach mogą więc prosić o podobne wyroki. Sądy starając się zachować jednolitość wyroków i powołując się na autorytet sądów apelacyjnych mogą się do tej prośby przychylić.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.