Zawieszenie działalności nie uchroni przed płaceniem składek. Kontrowersyjny projekt

Rząd przygotowuje projekt, który zmieni zasady prowadzenia firm. Dokładnie chodzi o okres w którym działanie firmy jest zawieszone. Do tej pory jeżeli przedsiębiorca zawieszał działalność, nie musiał płacić składek do ZUS w ciągu tego okresu. Teraz to ma się zmienić. 

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

To będzie bardzo ponura niespodzianka dla wielu przedsiębiorców. Nie będą mogli już liczyć na przerwę w działalności firmy.

Jak informuje Radio Zet,  rząd szykuje zmiany w przepisach polegające na obowiązku uiszczania składek do ZUS, mimo zawieszenia firmy. Obowiązek ten kończy się dopiero w momencie całkowitego zakończenia działalności.

Wielu przedsiębiorców właśnie tak próbowało się ratować w czasie poprzednich lockdownów. Wprawdzie w okresie zamknięcia nie zarabiali, ale przynajmniej nie musieli dokładać do interesu, na ile to było możliwe. Jeżeli projekt przejdzie, wtedy przedsiębiorcy będą płacić składki przez cały okres działalności firmy, nawet w momencie zawieszenia.

Kontrowersyjny projekt już spotkał się z falą krytyki. Przedsiębiorcy po luzowaniu obostrzeń na pewno będą chcieli odrobić straty, jednak jeżeli sytuacja zmusi ich do czasowego zawieszenia działalności, tych kosztów mogą nie uniknąć.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c