Zbliża się sezon grypowy. W przychodniach może być nawet 200 tysięcy osób dziennie

Jak ocenił wiceminister zdrowia, w całej Polsce przychodnie mogą przyjmować nawet 200 tysięcy pacjentów. Aż 20% z nich mogą być to osoby zakażone koronawirusem.

Fot. Shutterstock

Wiceminister w rozmowie z TOK FM ocenił, że w sezonie grypowym bardzo dużo osób może zgłaszać się do przychodni. Według niego ta liczba to nawet 100-200 tysięcy pacjentów dziennie w całej Polsce. Natomiast może być z nich 15-20% tych, którzy wirusem SARS-CoV-2 są zarażeni. Dodał, że takie są rokowania epidemiologów.
Waldemar Kraska uważa jednak, że są to bardzo wysoko zawieszone statystyki. Najlepszym wyjściem według niego jest teleporada, która pozwoli diagnozować pacjentów osobnymi drogami. Zapytany został też o rozwiązanie, że lekarz POZ będzie mógł zlecić test na COVID-19. Poinformował, że jeśli takie rozwiązanie się nie sprawdzi, to po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim podjęte zostaną kroki zmieniające ten pomysł.
W tej chwili lekarz rodzinny może zlecić badania pod kątem koronawirusa w przypadku jeśli u pacjenta wystąpią typowe dla wirusa objawy, jak kaszel, gorączka, duszności czy utrata smaku lub węchu. Jednak w pierwotnym projekcie zmiany przewidywano, że pierwsza byłaby konsultacja telefoniczna, a lekarz dopiero podczas drugiej wizyty na miejscu zbadać. Wywołał on jednak dużo  kontrowersji.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c