Zielone Świątki na Urzeczu

Wyjątkowa impreza folkowa. Od 12 do 15 maja odbywać się będą „Zielone Świątki na Urzeczu”. Od Góry Kalwarii po warszawską Saską Kępę odbędą się festyny i spływy przypominające historię mieszkańców tego mikroregionu Mazowsza, a także ich flisacką tradycję.

zielone_swiatki_na_urzeczu

Fot. Urząd Miejski Warszawa

Urzecze to historyczny mikroregion etnograficzny rozciągający się od Góry Kalwarii po warszawską Saską Kępę. Przez minione wieki kształtowany był przez jego mieszkańców. Tradycyjnie Urzecze związane było z handlem wiślanym, flisakami, zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII wieku. Charakteryzowało się m.in. pięknymi strojami wilanowskimi, budownictwem oraz specyficzną nadrzeczną gospodarką. Dla przypomnienia tych tradycji odbywać się będą „Zielone Świątki na Urzeczu”.

Folkowy festiwal rozpocznie się „Żywymi lekcjami historii nad Wisłą”. W czwartek i piątek, 12-13 maja, Fundacja Szerokie Wody wspólnie z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przygotowała dwudniowy cykl warsztatów. Odbędą się zajęcia etnograficzne, florystyczne, przyrodnicze i plastyczne skierowane do warszawskich dzieci ze szkół podstawowych. Ponadto w programie znalazły się przedstawienia teatralne oraz rejsy łodziami tradycyjnymi z varsavianistami na pokładzie.

W piątkowy wieczór, 13 maja, o godz. 18.30 z Portu Czerniakowskiego wyruszy „Wiosenny Orszak Wiślany”. Jest to niezależna inicjatywa integrująca warszawskie środowisko posiadaczy i pasjonatów tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych. Parada popłynie w kierunku Podzamcza. Orszak będzie liczył aż kilkanaście tradycyjnych, wiślanych jednostek, w tym baty, pychówki, lej taki, galary i galarki.

14 i 15 maja to kulminacja zielonoświątkowych festynów obejmujących cały obszar Urzecza. Wydarzenia „Zielonych Świątków” odbywać się będą m.in. w Górze Kalwarii, Nadbrzeżu (gm. Karczew), Gassach (gm. Konstancin-Jeziorna), Ciszycy (gm. Konstancin-Jeziorna), Wilanowie oraz Wawrze.

Wzdłuż brzegów Wisły, zarówno w sobotę jak i w niedzielę, przepłynie orszak drewnianych, flisackich łodzi z rozśpiewanymi zespołami.

Warszawskie obchody „Zielonych Świątków na Urzeczu” to przede wszystkim wspólne tańce i biesiadowanie w Wawrze. Odbywać się tam będą również warsztaty ceramiczne, wikliniarskie i hafciarskie. Będzie można nauczyć się hymnu flisackiego, a także wziąć udział w kiermaszu rękodzieła. Na zakończenie imprezy koncert zagra Kapela ze Wsi Warszawa. Więcej informacji tutaj.

Więcej informacji o programie na stronie www.zieloneswiatki.pl oraz profilu www.facebook.com/zieloneswiatki/

„Zielone Świątki na Urzeczu” zdobyły Certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2015.Organizatorzy: Fundacja Szerokie Wody, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Starostwo Powiatowe w Otwocki, Gmina Konstancin-Jeziorna, Gmina Góra Kalwaria, dzielnica Wawer m.st. Warszawy, dzielnica Wilanów m.st. Warszawy, Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Konstanciński Dom Kultury, Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Wawerskie Centrum Kultury, Miejsko-gminny Ośrodek Kultury w Karczewie, Fundacja Rok Rzeki Wisły 2017, Fundacja Dom Wisły, Fundacja Pro Bono.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c