Zmarła sanitariuszka Armii Krajowej. Dożyła 100 lat!

W wieku 100 lat odeszła Lidia Lwow-Eberle, ps. „Ewa”,  uczestniczka wielu walk i sanitariuszka Armii Krajowej. Informację o śmierci kobiety przekazała fundacja „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Wczoraj, dożywając pięknego wieku 100 lat, zmarła towarzyszka życia Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, uczestniczka walk i sanitariuszka Armii Krajowej, Lidia Lwow-Eberle. Informacja o jej śmierci została opublikowana w mediach społecznościowych fundacji „Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich”. Przypomniano też jej słowa podczas jednego z ostatnich wywiadów.

Otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość. 💔

Dzisiaj w wieku 100 lat zmarła Lidia Lwow-Eberle ps. „Lala”, sanitariuszka AK,…

Opublikowany przez Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich Wtorek, 5 stycznia 2021

Lidia Lwow wraz z rodziną wyemigrowała w 1921 roku do Polski, gdzie osiedliła się w Nowogródku. Następnie cała rodzina przeniosła się do Kobylnika. W 1938 roku zdała maturę i rozpoczęła studia w Wilnie. Jednak z powodu wybuchu II Wojny Światowej studiów nigdy nie ukończyła. W 1943 roku wystąpiła do ierwszego oddziału partyzanckiego Okręgu Wileńskiego AK, dowodzonego przez ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”.  Brała udział w wielu walkach Brygady.

W 1950 roku skazano ją na karę dożywotniego więzienia o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy oraz dla zdrajców Narodu Polskiego. Jednak z uwagi na zły stan zdrowia, uzyskała zgodę na przerwę w odbywaniu kary. W 1957 roku na skutek rewizji nadzwyczajnej złagodzono jej wyrok, a następnie darowano dalszy pobyt w więzieniu. Wtedy podjęła studia archeologiczne w Instytucie Uniwersytetu Warszawskiego. Przez lata pracowała w Muzeum Warszawy, uczestniczyła w odbudowie Zamku Królewskiego. Była twórcą Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych.

Lidia Lwow-Eberle otrzymała również wiele odznaczeń, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych czy Krzyż Zasługi z Mieczami. W 2020 roku wręczono jej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c