Zwolnienia z pracy za odmowę zaszczepienia się na grypę

Jak informuje „Rzeczpospolita”, pracodawca może wymagać od zatrudnionych szczepień przeciwko grypie. Jeśli pracownik się nie zgodzi, może zostać nawet zwolniony z pracy.

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Obowiązkowe szczepienia miałyby wynikać z art. 2221 Kodeksu pracy.

„Niektórzy przedsiębiorcy mają prawo i obowiązek szczepić swych pracowników. Wynika to z art. 2221 kodeksu pracy, który mówi, że w razie zatrudniania w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a gdy to niemożliwe – ogranicza jego stopień, korzystając z osiągnięć nauki i techniki.”

-poinformował „Rzeczpospolitą” Sławomir Paruch, partner PCS Paruch Chruściel Schiffter.

Dodał, że wirus grypy jest takim zagrożeniem, szczególnie w czasie kiedy panuje COVID-19. Jednym z wyjść jest szczepionka, która uchroni pracownika chociaż od wirusa grypy, ale być może również pomoże w walce z innymi wirusami.  Jeśli pracownik odmówi poddania się szczepieniu, może zostać zwolniony lub przesunięty na inne stanowisko. Jak tłumaczy Sławomir Paruch, poglądy powinny ustąpić przed obowiązkiem ochrony życia i zdrowia powszechnego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c