112 czy 999? Warto wiedzieć, który z numerów wybrać w konkretnych sytuacjach
W momentach, gdy wymagana jest pomoc odpowiednich służb mamy do dyspozycji dwa numery alarmowe. Jednak nie wszyscy wiedzą, pod który powinniśmy zadzwonić w zależności od zaistniałej sytuacji
Numer alarmowy 112 jest dostępny w całej Europie. Umożliwia on szybki dostęp do służb ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia (przykładowo udar, zawał serca, zatrzymanie oddechu, obfite krwawienie zdarzenia drogowe, powodzie lub pożary) oraz mienia (kradzieże, rozboje lub napaść). Wybieramy go, gdy niezbędna jest natychmiastowa pomoc Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Po połączeniu się z operatorem należy podać dokładne miejsce zdarzenia: adres (jeśli go znamy), punkty orientacyjne okolicznej infrastruktury czy szczegóły umożliwiające zidentyfikowanie okolicy. W dalszej kolejności należy dokładnie opisać sytuację i wskazać co jest źródłem zagrożenia. Na koniec musimy podać swoje dane osobowe oraz numer telefonu kontaktowego.
Operator numeru alarmowego przedstawi się swoim numerem służbowym i nigdy nie poda swoich danych osobowych. Należy odpowiadać na wszelkie pytania operatora, co umożliwi szybkie uzyskanie pomocy. Nie należy się rozłączać do momentu, gdy operator wyraźnie potwierdzi przyjęcie zgłoszenia.
Po rozmowie dodatkowo nie powinniśmy korzystać z telefonu, w celu umożliwienia kontaktu w razie konieczności pozyskania dodatkowych informacji. Należy również poinformować innych świadków zdarzenia (jeżeli są oni obecni), że zadzwoniliśmy pod numer alarmowy, w celu niezgłaszania przez inne osoby tego samego incydentu.
Jeśli natomiast po przyjęciu zgłoszenia przez operatora i rozłączeniu się sytuacja ulegnie zmianie, należy zadzwonić ponownie i przekazać aktualne informacje. Numer 112 jest bezpłatny (zarówno w przypadku telefonów komórkowych jak i stacjonarnych).
Natomiast numer 999 to bezpośredni numer do dyspozytorni medycznej pogotowia ratunkowego. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia można dzwonić zarówno na 112, jak i na 999. Jeżeli wymagana jest natychmiastowa pomoc (wezwanie karetki) należy wybrać numer 999. W tym wypadku również należy podać miejsce zdarzenia, opisać zagrożenie oraz podać swoje dane.
Najważniejszym jest aby odpowiadać na wszelkie pytania dyspozytora. Jeśli znajdujemy się w trudnym do zlokalizowania terenie, w miejscu, które nie jest oznaczone lub numerowane – warto wyjść przed budynek lub do drogi dojazdowej, by pokierować zespół ratownictwa medycznego bezpośrednio na miejsce zdarzenia. Na oba numery nigdy nie należy dzwonić bez powodu (na przykład w ramach żartu, za co grożą poważne konsekwencje). Blokując bezpodstawnie numer alarmowy możemy doprowadzić do opóźnienia lub uniemożliwienia uzyskania pomocy przez osobę, która w danej chwili jej potrzebuje.
Źródło: Interia
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.