2018 rokiem pracownika! Wzrośnie zatrudnienie, pracodawcy będą bić się o specjalistów

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,6 proc. 2017 rok obdarował wiele osób wymarzoną pracą, a przyszły rok ma być jeszcze lepszy dla osób poszukujących zatrudnienia.

Fot. Pixabay

 

Gospodarka, nie tylko w Polsce, ale też i na świecie, wyraźnie przyspieszyła. O ile jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić o kryzysie na rynku pracy wśród pracowników, tak teraz możemy mówić o kryzysie pracodawców.

2018 ma być kolejnym z cyklu „rok pracownika”. Stopa bezrobocia ma się skurczyć jeszcze bardziej i osiągnąć 4,9 proc. Oznacza to, że utrzyma się trend wzrostowy jeżeli chodzi o zatrudnienie. Na nieszczęście dla pracodawców, pracowników na rynku po prostu nie ma.

Specjaliści z branży HR-owej podkreślają, że wciąż najbardziej poszukiwane będą osoby związane z przetwórstwem przemysłowym, budownictwem, handlem i transportem.

Jak jednak możemy zauważyć wpisując praca w GoWork.pl lub praca Warszawa, w samej tylko stolicy znajdziemy około 4,6 tys. ofert, nie tylko dotyczących powyższych branż. Najbardziej popularne według serwisu są zarówno stanowiska kasjera, sprzedawczyni i magazyniera, jak i konsultanta IT, programisty, montera, kierowcy, pracownika produkcji czy developera.

Wachlarz ofert jest naprawdę ogromny i, w przeciwieństwie do poprzednich lat, pracodawcy najczęściej poszukują pracowników na pełen etat nie na staż czy zastępstwo.

Co ważne, coraz częściej pracodawcy pokazują płace na danym stanowisku, kusząc pracowników wysokimi stawkami. Każdy zatrudniony dostaje też przeróżne benefity. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to już standard. Pracownicy mogą też czasami liczyć na kartę na siłownie lub fitness, premie za „wyrobienie” odpowiedniego wyniku w pracy czy nawet atrakcyjne nagrody w dużych firmach przy wyborze najlepszego pracownika danego sezonu.

Warto też zwrócić uwagę na to, że pracownicy coraz częściej dyktują warunki pracy. Warto jest na początku określić, co tak naprawdę możemy wnieść do zakładu pracy i czego oczekujemy od pracodawcy. To ważne, bo każdy lubi mieć wpływ na otoczenie w którym pracuje, chociażby ten wpływ ograniczał się do wystroju własnego biurka i zakupieniu niezbędnych przyborów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.