43 przypadki martwych łosi w Warszawie. Zwierzęta te zginęły w wyniku kolizji z samochodami lub na ogrodzeniach

„Liczebność populacji łosi w Polsce stale rośnie. Na przełomie XX i XXI wieku w Polsce żyło około 1500 osobników tego gatunku. Obecne szacunki wskazują, że liczba łosi żyjących na terenie naszego kraju znacznie przekroczyła 20 000 osobników. Stały wzrost liczebności tego gatunku ma swoją ciemną stronę – z roku na rok wzrasta liczba kolizji drogowych z tymi zwierzętami. Ze względu na znaczne rozmiary tych zwierząt, takie wypadki zazwyczaj kończą się tragicznie dla obu stron.” – piszą Lasy Miejskie Warszawa.

Fot. Pixabay

„Łosie są gatunkiem migrującym, nie posiadają stałych terytoriów. Przemieszczają się w poszukiwaniu nowych miejsc bytowania i coraz częściej pojawiają się na terenach, na których dotychczas nie były widywane, w tym również na terenach miejskich. Niestety – wysokie i ostro zakończone ogrodzenia bywają dla nich śmiertelną pułapką.

Przełom września i października to czas, w którym łosie zaczynają swój okres godowy, zwany bukowiskiem. Wzmaga się wtedy ich aktywność, w ciągu całej doby. Zwierzęta te z łatwością pokonują ogrodzenia do wys. 2m, dlatego też jadąc samochodem zarówno w terenach zabudowanych, jak i na trasach szybkiego ruchu należy zachować wzmożoną czujność.

W latach 2017 – 2019 zarejestrowaliśmy 43 przypadki martwych łosi w Warszawie. Zwierzęta te zginęły w wyniku kolizji z samochodami lub na ogrodzeniach.
A to jak może się skończyć kolizja samochodu z łosiem dobrze obrazuje poniższy film. Uwaga – film zawiera drastyczne obrazy, jednak udostępniamy go po to aby uświadomić mieszkańcom Warszawy jak ważne jest zachowanie szczególnej uwagi podczas jazdy przez tereny zieleni.” – czytamy we wpisie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c