Coraz mniej „śpiochów” w Warszawie
Władze stolicy pochwaliły się odzyskaniem już 154 „śpiochów”, czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.
Jak napisano na stronie Urzędu Miasta – um.warszawa.pl, urzędnicy porządkują kwestie związane z dekretem Bieruta.
– Dzięki „małej ustawie reprywatyzacyjnej” odzyskaliśmy już 154 nieruchomości „dekretowe” spośród ponad dwustu opublikowanych adresów. Nie zgłoszono do nich żadnych roszczeń, więc sprawa jest zamknięta – pozostaną w naszych zasobach. W kolejnej, już dwudziestej czwartej partii wybudzamy osiem śpiochów – mówi Paweł Rabiej, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, czytamy na um.warszawa.pl.
Działania te są możliwe dzięki tzw. „małej ustawie reprywatyzacyjnej” (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy), która wprowadziła m. in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. „śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami).
W styczniu 2018 r. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne.
Ogółem na podstawie „małej ustawy reprywatyzacyjnej” wydano ponad 90 decyzji dotyczących tzw. śpiochów. Miasto odzyskało 77 nieruchomości, w których znajduje się 360 lokali miejskich.