Co zatruło Odrę? Daje toksyczne zakwity! Czym jest Prymnesium parvum?
18 sierpnia Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że przyczyną pomoru zwierząt były halofilne „złote algi”, co było zbieżne z ekspertyzami niemieckimi, które wskazały obecność w próbkach wody gatunku Prymnesium parvum.
Prymnesium parvum to gatunek haptofitów występujących w różnych typach wód. Jeden z gatunków dających toksyczne zakwity.
Jest to jednokomórkowy organizm o formie wiciowca. Kształt ma nieregularny, obły. Długość ciała od 8 do 16 μm,a szerokość od 4 do 10 μm. Jak inne haptofity ma dwie gładkie wici służące do poruszania się i znajdującą się między nimi, zwykle krótszą lub im równą, haptonemę, która może służyć do przyczepiania się do podłoża. Haptonema jest dość sztywna. Chloroplasty są złotobrązowe, po dwa w komórce. Komórki okryte są dwuwarstwowymi urzeźbionymi płytkami celulozowymi. Nie wytwarza kokolitów.
Cykl życiowy prawdopodobnie składa się z trzech stadiów wiciowcowych – dwóch haploidalnych i jednego diploidalnego, oraz stadium przetrwalnego – cysty. Prymnesium parvum f. patelliferum znane jest tylko jako forma haploidalna, podczas gdy forma typowa – jako diploidalna
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.