Rada Warszawy podjęła stanowisko w sprawie przedmiotu Historia i Teraźniejszość!
Rada Warszawy podjęła stanowisko w sprawie przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Chodzi o nowy przedmiot w pierwszych klasach szkół średnich, historię i teraźniejszość. „Domagamy się od Ministerstwa Edukacji i Nauki zaprzestania szerzenia propagandy w szkołach, poszanowania różnorodności postaw i poglądów oraz wolności ich wyrażania” – brzmi Rady Warszawy.
#RadaWarszawy podjęła stanowisko w sprawie przedmiotu Historia i Teraźniejszość 👇 pic.twitter.com/rzTD4grhge
— Sławomir Potapowicz 🇵🇱 🇪🇺 (@S_Potapowicz) September 8, 2022
Podręcznik do HiT spotkał się z krytyką, Powstawały rankingi najdziwniejszych cytatów.
1945–1979. Historia i teraźniejszość to podręcznik szkolny napisany przez prof. Wojciecha Roszkowskiego do nauki przedmiotu historia i teraźniejszość, wydany w 2022 w Krakowie przez wydawnictwo „Biały Kruk”; podręcznik został dopuszczony 1 lipca 2022 do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego w liceach i technikach jako pierwszy z podręczników do tego przedmiotu.
Od chwili wydania podręcznik wzbudza kontrowersje, spotykając się m.in. z zarzutami o stygmatyzację dzieci urodzonych dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu (in vitro), zrównania feminizmu z nazizmem oraz eseistycznej, perswazyjnej formy przekazu. W procesie recenzowania prof. Grzegorz Ptaszek wydał negatywną opinię językową; po uzyskaniu pozytywnej opinii od mgr. Klemensa Stróżyńskiego podręcznik – mimo obaw formułowanych przez ekspertów – został dopuszczony do użytku szkolnego. Pojawiły się również opinie, że jest on promowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kosztem podręcznika WSiP.
Podręcznik został także opisany jako mocno krytyczny do zachodniej kultury popularnej i odwrócenia się Zachodu od chrześcijaństwa, co wpisuje się w nurt twórczości Roszkowskiego (autora m.in. książek Świat Chrystusa czy Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej.). Liczne fragmenty książki Roztrzaskane lustro zostały przedrukowane w podręczniku, co spowodowało zarzuty o autoplagiat.
Pozytywnie o książce wypowiadał się urzędujący minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek; jego zdaniem podręcznik przedstawia prawdę o najnowszej historii Polski (wcześniej zakłamywaną), zaś krytykujący albo znali wcześniej tylko zafałszowaną wersję dziejów kraju („którą tworzyli ich dziadkowie, ubecy i komuniści”), albo sami aktywnie propagowali „antypolską pedagogikę wstydu”.
Z powodu kontrowersji w przestrzeni publicznej, określonych jako znaczące w skali protestów społecznych, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w połowie sierpnia 2022 r. do ministra edukacji i nauki o ustosunkowanie się do pytania, czy treść podręcznika była analizowana z punktu widzenia konstytucyjnej zasady bezstronności światopoglądowej państwa[
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.