Wykładowcy UW poprowadzą bezpłatne warsztaty z HIT-u dla nauczycieli
16 września w ramach projektu „Akademickie Laboratorium HiTu!” ruszają wykłady z historii najnowszej oraz wiedzy o społeczeństwie dla warszawskich nauczycieli. Zajęcia poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego – historycy, politolodzy, prawnicy, socjolodzy. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem jednostki szkoleniowej m.st. Warszawy: Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1 września, do szkół ponadpodstawowych wszedł nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość, który zastąpił dotychczasowe zajęcia o wiedzy i społeczeństwie. Wraz z nowym przedmiotem pojawił się nowy podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Warszawskie nauczycielki i warszawscy nauczyciele poddając w wątpliwość jakość dydaktyczną podręcznika uznali, że będą czekać na dopuszczenie przez MEiN drugiego podręcznika, albo uczyć będą w oparciu o własne materiały dydaktyczne. Podręcznik „Historia i teraźniejszość”, którego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński, Adam Cisek, ostatecznie uzyskał dopuszczenie. W ramach projektu „Akademickie Laboratorium HiTu!” chcemy oddać głos najlepszym z najlepszych, wykładowcom akademickim, i w ten sposób wesprzeć nauczycieli w przygotowaniu metodycznym do realizacji zajęć z przedmiotu historia i teraźniejszość – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Projekt jest realizowany wspólnie z Wydziałem Historii Uniwersytetu Warszawskiego i ma również na celu poszerzenie wiedzy uczestników na temat przemian politycznych, społecznych i kulturalnych na świecie po 1945 roku. To cykl 16 bezpłatnych warsztatów realizowanych w ciągu 8 spotkań – dodaje wiceprezydent.
Wykłady w ramach „Akademickiego Laboratorium HiTu!” rozpoczynają się 16 września, zapisy odbywają się za pośrednictwem strony: kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Akademickie-Laboratorium-HiT-u.
Tematyka zajęć obejmuje kluczowe zagadnienia z historii najnowszej i wos, obecne w nowej podstawie programowej HiT:
- Państwo – społeczeństwo. Polska w latach 1945-1956;
- Współczesne przemiany społeczno-kulturowe;
- Europa Środkowo-Wschodnia w okresie „zimnej wojny”;
- Państwo – społeczeństwo w PRL;
- Integracja europejska. UE pod presją bieżących wyzwań;
- Droga do wolności: od Solidarności do pierwszego demokratycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego;
- Transformacja ustrojowo-gospodarcza oraz przemiany społeczne w Polsce po 1989 r.;
- Europa Środkowo-Wschodnia po rozpadzie bloku wschodniego;
- Bliski Wschód w II połowie XX wieku i współcześnie;
- Chiny – przeobrażenia wewnętrzne i relacje międzynarodowe w II połowie XX wieku i początku XXI wieku;
- Społeczeństwa europejskie w II połowie XX wieku;
- Prawa człowieka, konstytucjonalizm, demokracja – fundamenty kultury prawnej na lekcjach HiT;
- Polska I połowy XXI wieku – wyzwania;
- Dobre praktyki w nauczaniu HIT;
- Jak chronić nasze prawa/prawa człowieka? Rzecznik Praw Obywatelskich i sądowe środki ochrony praw i wolności.
Zajęcia będą się odbywały na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Warunkiem zaliczenia zajęć jest 80 proc. obecność na wykładach.
Więcej informacji o projekcie „Akademickie Laboratorium HiT-u” oraz o zapisach na zajęcia znajduje się pod adresem: um.warszawa.pl/waw/wcies/-/akademickie-laboratorium-hitu.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.