„Najbardziej zapracowany fotoradar” w Warszawie
Główny Inspektorat Transportu Drogowego podsumował pracę urządzeń mierzących prędkości aut z ubiegłego roku

Fot. Shutterstock
W całym kraju pracuje ponad 520 fotoradarów rejestrujących przekroczenia prędkości oraz wjazd na czerwonym świetle. Rzeczniczka GITD, Monika Niżniak, informuje, że w zeszłym roku CANARD odnotowało blisko 969 tysięcy przypadków przekroczenia dozwolonych limitów prędkości. Widoczny jest tutaj spadek, ponieważ rok wcześniej było ich ponad 1,4 miliona.
„Można ocenić, że jednym z czynników, który wpłynął na zmianę zachowania kierowców jest ubiegłoroczna zmiana przepisów i zaostrzenie kar. Świadczy o tym między innymi wyraźny spadek liczby wykroczeń powyżej progu 30 kilometrów na godzinę, a więc od pułapu, za który znacząco wzrosły kary grzywny” wskazuje rzeczniczka.
Niżniak dodaje, że spadła również liczba przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o blisko 38 procent, z ponad 6,3 tys. do około 3,9 tysiąca. Ok. 57 procent kierowców przekracza dozwoloną prędkość w najniższym progu, pomiędzy 11 a 20 kilometrów na godzinę więcej niż na danym odcinku drogi pozwalają przepisy.
W 2022 roku, najwięcej wykroczeń zarejestrował fotoradar w Rudzie Śląskiej – ponad 20,7 tys. przypadków. Chodzi głównie o konkretne miejsce, nazywane przez mieszkańców „zakrętem mistrzów”. Uznano je za niebezpieczne ze względu na występujące tam wcześniej zdarzenia drogowe. Oceniono wówczas, że przyczyną 75 procent wypadków i kolizji było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.
Jeżeli chodzi o stolicę to najczęściej kierowców rejestrowały urządzenia zamontowane w tunelu trasy S2 na Ursynowie. Tam kamery odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały blisko 42,5 tysiąca naruszeń. W ocenie rzeczniczki obecność odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy działa prewencyjnie. Wskazuje ona, że liczba przypadków przekroczenia prędkości w tunelu maleje z miesiąca na miesiąc. Według danych GITD najwięcej przypadków przekroczenia prędkości i niestosowania się przez kierujących do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, zarejestrowały fotoradary na Mazowszu.
„Ponad 90 różnego rodzaju urządzeń ujawniło ponad 338 tysięcy naruszeń. W tym ponad 209 tys. przypadków przekroczenia prędkości w Warszawie. Najbardziej zapracowanym w stolicy fotoradarem, okazało się jedno z 6 urządzeń zlokalizowanych na moście Poniatowskiego, które zarejestrowało blisko 11,8 tys. wykroczeń” podaje rzeczniczka GITD.

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.