Specjalny zasiłek trafi do ludzi. Wielu odbiorców zadowolonych dodatkowym wsparciem finansowym [25.06.2023]
Zabezpieczeni pracownicy, którzy doznają redukcji wynagrodzenia z powodu udziału w programach readaptacyjnych prowadzonych przez zakładowe lub międzyzakładowe ośrodki rehabilitacyjne, mają prawo do świadczeń z tytułu rekompensaty. Ponadto, pracownicy przesunięci na inne pozycje u tego samego pracodawcy z powodu ograniczeń zdrowotnych, które wymagają modyfikacji stanowiska pracy zgodnie z ich zdolnościami adaptacyjnymi lub potrzebami szkoleniowymi, również kwalifikują się do tych świadczeń. Decyzję o konieczności przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej podejmują regionalne centra medycyny pracy lub lekarze orzecznicy ZUS.
Wypłata świadczenia rekompensującego trwa przez okres rehabilitacji zawodowej, ale nie dłużej niż 24 miesiące. Prawo do świadczenia przestaje obowiązywać w dniu zakończenia rehabilitacji i przesunięcia pracownika na inne stanowisko, lub gdy stan zdrowia pracownika uniemożliwia dalszą rehabilitację. Zasiłek rekompensacyjny jest obliczany jako różnica między średnią miesięczną płacą z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych a wynagrodzeniem za miesiąc pracy w ramach rehabilitacji zawodowej.
ZUS podkreśla, że zasiłek wyrównawczy jest dostępny tylko dla ubezpieczonych pracowników z ograniczoną zdolnością do pracy, którzy doświadczyli obniżenia płac w wyniku uczestnictwa w rehabilitacji zawodowej mającej na celu readaptację lub przeszkolenie do określonej pracy. Jeżeli rehabilitacja zawodowa jest wymagana z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracownik otrzymuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego; w innych przypadkach z ubezpieczenia chorobowego.
Rehabilitacja zawodowa ma miejsce w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacyjnym, lub na specjalnie zaadaptowanym stanowisku pracy u pracodawcy, dostosowanym do potrzeb adaptacyjnych lub szkoleniowych. Decyzję o konieczności rehabilitacji zawodowej podejmują wojewódzkie centra medycyny pracy lub lekarze orzecznicy ZUS. Zasiłek wyrównawczy jest wypłacany przez okres trwania rehabilitacji zawodowej, ale nie dłużej niż 24 miesiące. Prawo do zasiłku wygasa, gdy rehabilitacja zostaje zakończona i pracownik jest przenoszony na inne stanowisko lub gdy dalsza rehabilitacja nie jest właściwa ze względu na stan zdrowia pracownika. Kwota zasiłku wyrównawczego jest obliczana jako różnica między średnim.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.