Każdemu bez żadnych warunków – ponad 1000 złotych miesięcznie! [29.06.2023]

Nowe rozwiązanie będzie miało znaczący wpływ na politykę społeczną naszego kraju. Zdecydowano się na przeprowadzenie pilotażowego programu bezwarunkowego dochodu podstawowego, który zapewni każdemu obywatelowi miesięczne świadczenie w wysokości 1300 złotych. Głównym celem tego programu jest zapewnienie środków do utrzymania i eliminacja ubóstwa dla wszystkich obywateli. Jak informuje serwis edziecko.pl, dziewięć gmin z północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, należących do Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, weźmie udział w fazie testowej tego innowacyjnego programu.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) jest społeczno-politycznym modelem finansów publicznych, który opiera się na przyjęciu równej, ustawowo ustalonej kwoty pieniędzy dla każdego obywatela, niezależnie od jego sytuacji materialnej. Nie wymaga się od obywateli żadnych wzajemnych świadczeń ani płatności transferowych. BDP ma na celu zapewnienie minimalnych warunków egzystencji bez konieczności posiadania innych źródeł dochodu czy korzystania z pomocy społecznej. Ta idea stanowi odpowiedź na wyzwania wynikające z automatyzacji, która może zastąpić wiele pracy wykonywanej przez ludzi.

Według informacji medialnych, każdy mieszkaniec naszego kraju, niezależnie od zatrudnienia czy bezrobocia, otrzymałby regularne świadczenie w wysokości 1300 złotych miesięcznie, co pozwoliłoby im zaspokajać podstawowe potrzeby. Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) to forma świadczenia socjalnego, udzielanego bez żadnych warunków, takich jak posiadanie pracy, dochodów czy uczestnictwo w szkoleniach.

Główną ideą bezwarunkowego dochodu podstawowego jest zapewnienie każdemu członkowi społeczeństwa wystarczających środków finansowych, aby zaspokajać podstawowe potrzeby, takie jak żywność, mieszkanie, opieka zdrowotna i edukacja. BDP ma na celu zagwarantowanie godziwego standardu życia dla wszystkich, eliminując bariery ubóstwa i niedostatku.

Zwolennicy BDP argumentują, że wprowadzenie tego rodzaju świadczenia może przynieść wiele korzyści społeczeństwu, takich jak zmniejszenie nierówności społecznych, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa finansowego, promowanie mobilności społecznej, zachęcanie do przedsiębiorczości i innowacji oraz uproszczenie systemów pomocy społecznej, co prowadzi do obniżenia kosztów administracyjnych.

Istnieje wiele różnych wariantów bezwarunkowego dochodu podstawowego, różniących się wysokością świadczenia i sposobem finansowania programu. Obecnie BDP jest stosowane w różnych formach w niektórych krajach i jest eksperymentalnie testowane w innych, jednak nie zostało jeszcze w pełni wprowadzone na skalę globalną.

Decyzja o wprowadzeniu tego rozwiązania nie została jeszcze podjęta, ale wkrótce województwo warmińsko-mazurskie planuje wprowadzić to świadczenie w wybranych obszarach regionu. Wszystkie niezbędne przygotowania zostały już zrealizowane, obecnie oczekuje się jedynie na środki finansowe potrzebne do uruchomienia programu.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl