Powszechne kontrole w polskich domach i mieszkaniach: 7,8 tysiąca osób ukaranych! [30.06.2023]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwalcza oszustwa związane z wyłudzaniem zwolnień lekarskich, a tysiące pracowników już poniosło konsekwencje, informuje portal money.pl. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku ZUS przeprowadził aż 117,2 tys. inspekcji zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli wydano decyzje wstrzymujące dalsze wypłaty świadczeń chorobowych w 7,8 tys. przypadkach. Suma wstrzymanych świadczeń wynosi 6,8 mln zł, a dla 26,9 tys. osób świadczenia zostały obniżone o łączną sumę przekraczającą 38 mln zł.
Aby wykrywać potencjalnych oszustów, ZUS stosuje różnorodne metody kontroli. Pracownicy ZUS selekcjonują osoby poddawane kontroli na podstawie zgłoszeń pracodawców oraz przy pomocy specjalnego algorytmu. Ten algorytm analizuje aktywność osób, które często korzystają ze zwolnień lekarskich lub składają wnioski o zwolnienia u różnych lekarzy. Następnie, do kontroli wybierane są również losowo wybrane osoby, a proces weryfikacji zostaje rozpoczęty.
Czasami kontrolerzy nie muszą fizycznie odwiedzać mieszkań pracowników. Wystarczy, że przejrzą profile społecznościowe podejrzanych osób, które dzielą się informacjami o luksusowych wakacjach, remontach czy dodatkowym zatrudnieniu u innego pracodawcy. Oczywiście, kontrole odbywają się także tradycyjnym sposobem, czyli poprzez wizyty w domach i mieszkaniach osób korzystających ze świadczeń.
Przeciętny Polak korzysta ze zwolnienia lekarskiego przez około 20 dni w ciągu roku, jednak istnieją jednostki, które wykorzystują system, specjalizując się w wyłudzaniu świadczeń. Tego typu osoby często zmieniają miejsce pracy i po kilku miesiącach ponownie korzystają z długotrwałego zwolnienia. W przeszłości, taka manipulacja mogła przejść niezauważona, ale obecnie kontrole stają się coraz bardziej skuteczne, a przypadki oszustw są coraz rzadsze.
ZUS nie ogranicza się jedynie do kontroli pracowników, ale również badają działania lekarzy, którzy wykazują podejrzaną aktywność w wystawianiu zwolnień lekarskich. Zdarzały się przypadki, że lekarze przez cały miesiąc nie wystawiali żadnych zwolnień, a potem w ciągu jednego dnia wystawiali kilkadziesiąt. Taki proceder powtarzał się cyklicznie co miesiąc.
W przypadku wykrycia próby oszustwa przez ZUS, osoba ta musi się liczyć z surowymi konsekwencjami, takimi jak pozbawienie świadczenia, konieczność zwrotu już wypłaconej kwoty, zwolnienie z pracy, a w skrajnych przypadkach nawet postawienie zarzutów karnych.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.