Zagrożone nie tylko koty! Zmutowany wirus ptasiej grypy może zagrażać ssakom!

Państwowy Instytut Weterynaryjny opublikował niepokojące wyniki badań. Analiza sekwencji genomu wirusów grypy ptaków o wysokiej zjadliwości (HPAI), typu H5N1, które zostały zidentyfikowane u dziewięciu kotów pochodzących z miast Poznań, Trójmiasto i Lublin, wykazała, że te wirusy są blisko spokrewnione ze sobą i należą do genotypu CH, zgodnie z klasyfikacją stosowaną przez Europejskie Laboratorium Referencyjne (EURL) zlokalizowane w Padwie.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

W trakcie szczytu obecnego sezonu grypy ptaków 2022/2023, genotyp CH był dominujący, głównie wśród drobiu w województwie wielkopolskim, ale także u dzikich ptaków w różnych częściach Polski. Niedawno ten genotyp został zidentyfikowany u bociana białego w powiecie tarnowskim (ognisko nr 119/2023) i wirusy od kotów wykazują największe podobieństwo właśnie z tym szczepem.

To sugeruje, że wirusy H5N1 od kotów pochodzą z jednego, nieokreślonego źródła, które jest powiązane z wirusami H5N1 obecnymi u dzikich ptaków w Polsce w ostatnim czasie.

Dodatkowo, badania na poziomie molekularnym wykazują obecność mutacji, które mogą sprzyjać adaptacji wirusa do organizmów ssaków.

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy współpracuje z Europejskim Laboratorium Referencyjnym (EURL), Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w celu dokładniejszej analizy molekularnej zidentyfikowanych wirusów oraz oceny ich potencjalnej zdolności do przenoszenia się między gatunkami.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl