Śmiertelna choroba kotów: Bezprecedensowy ewenement na skalę światową!

Agnieszka Hanajczyk – poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwróciła się do Głównego Inspektora Weterynarii z pismem dotyczącym tajemniczej choroby kotów. Zgodnie z przesłanym stanowiskiem w Polsce mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową w skali światowej.

Fot. Pixabay

Jak opisuje Agnieszka Hanajczyk:

„Gdy pojawiły sie pierwsze dobniesienia o tajemniczej chorobie kotów napisałam do Głównego Inspektora Weterynarii.

Otrzymałam dziś odpowiedź, którą przytaczam w całości.

„W odpowiedzi na pismo z dnia 21 czerwca 2023 r, w sprawie doniesień dotyczących zachorowań kotów, Główny Inspektorat Weterynarii informuje, co następuje.

Wg danych do dnia 1 lipca 2023 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach znajdowało się łącznie 33 próbki pochodzące od 29 kotów z czego 20 badań dało wynik pozytywny w kierunku wirusa grypy A/H5N1. Jedno dodatnie badanie było wykonane w Warszawie na Uniwersytecie Medycznym.

Główny Lekarz Weterynarii na dzień dzisiejszy nie posiada danych na temat skali zjawiska w kraju, bowiem nie wszystkie zakłady lecznicze dla zwierząt, zgłaszają przedmiotowe przypadki do organów Inspekcji Weterynaryjnej. Nieoficjalne informacje

dostępne w mediach społecznościowych wskazują o około 100 podobnych przypadkach zachorowań o podobnym przebiegu u kotów w różnych częściach kraju. Są to jednak przypadki nie diagnozowane laboratoryjnie, co do których można mówić jedynie o wystąpieniu pojedynczych lub grupy objawów, podobnych jak przy zakażeniu wirusem H5N1.

Zakłady lecznicze dla zwierząt zostały poinformowane za pośrednictwem Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej o obowiązku zgłaszania każdego potwierdzonego przypadku

zakażenia zwierzęcia domowego wirusem grypy H5N1.

We współpracy z PIWet – PIB w Puławach oraz w uzgodnieniu z Radą Sanitarno – Epizootyczną, Główny Lekarz Weterynarii opracował protokół postępowania w związku z zakażeniami kotów.

Przygotowane również zostały wzory dokumentów dla lekarzy weterynarii wolnej praktyki oraz terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej w tym: pismo przewodnie dołączane do próbek kierowanych do badań laboratoryjnych w kierunku wirusa H5N1,

ukierunkowany wywiad lekarsko – weterynaryjny oczy protokół dochodzenia epizootycznego.

Lekarze weterynarii wolnej praktyki prowadzący zakłady lecznicze dla zwierząt posiadają odpowiednią wiedzę w przedmiocie postępowania w analogicznych przypadkach, a dodatkowo zobowiązani zostali do niezwłocznego przekazywania wszelkich istotnych informacji do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie kwalifikują zakażeń ssaków wirusami grypy A/H5N1 jako przypadków podlegających urzędowemu zwalczaniu, zatem trudno w zaistniałej sytuacji mówić o opartych w przepisach prawa procedurach.

Działania podejmowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej w opisywanej sytuacji polegają na zebraniu możliwie jak najprecyzyjniejszego wywiadu lekarsko – weterynaryjnego oraz danych w ramach dochodzenia epizootycznego celem ustalenia źródła zakażenia.

Ponadto powiatowi lekarze weterynarii zobowiązani są do niezwłocznego (w ciągu 24h) przekazywania do właściwych miejscowo organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o zdarzeniu, w tym umożliwiających kontakt z opiekunem zwierzęcia.

Również terapia wdrażana w opisywanych przypadkach polega na leczeniu objawowym, brak bowiem dostępnych na rynku szczepionek dla zwierząt domowych przeciwko wirusom grypy.

Jednocześnie wyjaśniam, że każdy przypadek kliniczny dotyczący ssaka manifestujący się objawami ze strony układu nerwowego, rozpatrywany jest w rozpoznaniu różnicowym jako potencjalne zakażenie wirusem wścieklizny. W przypadku leczenia, zwierzę podlega obserwacji do czasu ustania objawów lub do czasu śmierci. W przypadku śmierci zwierzęcia obowiązkowo pobierane są próbki mózgowia do urzędowych badań w kierunku wścieklizny.

 

Główny Lekarz Weterynarii pozostaje w stałym kontakcie z Komisją Europejską oraz Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt. Wg obecnego stanu wiedzy, sytuacja w Polsce w odniesieniu do zakażeń kotów wirusem grypy H5N1 stanowi BEZPRECEDENSOWY (podkreślenie moje) ewenement na skalę światową. Dotychczas bowiem na świecie zgłaszane były pojedyncze przypadki zakażeń kotów wirusami grypy, jednak nigdy dotąd i w żadnym państwie nie odnotowano zakażeń kotów na taką lub podobna skale jak obecnie w Polsce.

Wszelkie informacje oraz ewentualne zalecenia jak też dane na temat badań przekazywane Głównemu Lekarzowi Weterynarii przez PIWet – PIB w Puławach publikowane są na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii” – czytamy w odpowiedzi zamieszczonej przez posłankę.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl